Domácí

Čaputová po návštěvě Zemana převzala medaili. Chraňme demokracii, vyzvala

Na pozvání Senátu v úterý do České republiky dorazila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Odpoledne převzala z rukou Miloše Vystrčila Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Ještě předtím ale zamířila do Ústřední vojenské nemocnice, aby navštívila prezidenta Miloše Zemana.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová krátce před polednem přistála na Letišti Václava Havla v Praze. Odtud zamířila rovnou do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde je hospitalizovaný prezident Miloš Zeman. Přinesla mu med ze zámecké zahrady a balík čajů. Zeman ji na oplátku obdaroval kyticí. 

Podle pravidel nemocnice měla Čaputová na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem vyčleněnou půlhodinu. "Jsem velmi ráda, že jsem mu teď i osobně mohla popřát mnoho zdraví, sil a rychlé zotavení. Prezident Miloš Zeman se intenzivně zajímal o situaci na Slovensku a naše setkání považuje nejenom za projev našeho přátelského vztahu, ale i dobrých vztahů mezi našimi zeměmi," napsala později slovenská prezidentka na facebooku.

Zeman může přijímat hosty díky tomu, že ho Ústřední vojenská nemocnice přemístila na lůžko dlouhodobé péče. V pondělí se díky tomu setkal i s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO).

"Musím říct, že jsem velice překvapen, v jaké dobré kondici pan prezident je. Skutečně se mu zlepšil zdravotní stav. Neviděl jsem ho od toho 10. října, kdy byl převezen do nemocnice," prohlásil po schůzce premiér.

Související obsah

Čaputová: Demokracii musíme chránit a obnovovat

​Prezidentka z nemocnice před čtrnáctou hodinou zamířila do Senátu. Právě jeho předseda Miloš Vystrčil Zuzanu Čaputovou na oficiální návštěvu České republiky pozval. Na půdě české horní parlamentní komory jí předal Stříbrnou medaili předsedy Senátu. "Slovensko má prezidentku, která pečuje o svobodu, pravdu, o politickou kulturu a vládu práva," pochválil Čaputovou Vystrčil. Sama prezidentka pak medaili označila mimo jiné jako "ocenění přátelství a dobrých vztahů mezi oběma zeměmi".

Demokracie a její instituce podle Čaputové čelí útokům a podkopává je egoismus, populismus, extremismus, dezinformace, propaganda, ale také negativní vliv sociálních médií. Tyto útoky podle prezidentky mají za cíl narušit mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti. "Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti," vyzvala Čaputová. Demokracii je podle ní třeba udržovat nad hladinou nenávisti, populismu a apatie. 

Stříbrné medaile předsedy Senátu se udělují od roku 2007 významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi. Udělují se při příležitosti zářijového Dne české státnosti, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností mimo toto datum. Letos toto ocenění získalo 14 lidí, kompletní seznam všech obdarovaných najdete zde.

Slovenská prezidentka se na půdě horní komory Parlamentu ČR setkala i s novou předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). "Moc si paní prezidentky vážím a těším se, že ji poznám osobně," uvedla ještě před schůzkou Pekarová Adamová na twitteru

Po návštěvě Senátu a diskuzi se studenty ukončila Čaputová oficiální program na Národní třídě, kde položením květin u památníku 17. listopadu uctila výročí sametové revoluce. Promluvila k médiím, teď už ji čeká jen cesta domů.

Na vyjádření prezidentky se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz