Domácí

Propouštění v ČR zrychluje. O práci může přijít více než tisícovka lidí. PŘEHLED

Propouštění v ČR zrychluje. O práci může přijít více než tisícovka lidí. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Situace na trhu práce v Česku se zřejmě znovu začíná zhoršovat. Více než desítka firem napříč zemí totiž ohlásila úřadům záměr hromadného propouštění. O svou práci tak přijde téměř 1 600 pracovníků.

"Ke konci října letošního roku nahlásilo záměr hromadného propouštění v celém Česku celkem 15 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 1 573 jejich zaměstnanců," uvedla mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Kateřina Beránková.

Oproti předchozímu měsíci je jasně patrné, že se situace výrazně zhoršila. Jedná se totiž nejen o nárůst počtu lidí, kteří mohou dostat výpověď, ale také co do počtu zaměstnavatelů. "Počet zaměstnavatelů meziměsíčně (o 6) vzrostl a meziročně (o 5) klesl. Počet propouštěných zaměstnanců se meziměsíčně (o 1 054) zvýšil, a meziročně se naopak (o 271) snížil," doplnila Beránková.

Související obsah

Nejvíce se propouštění dotkne pracovníků informačních služeb, montážních dělníků výrobků a zařízení nebo specialistů v obchodní sféře a veřejné správě.

Ekonomové se shodují, že jedním z faktorů zhoršení situace je ukončení sezónních prací například na stavbách, v lesnictví nebo zemědělství. Není to však jediný problém, který může trh práce v poslední době trápit.

"Může za to také zhoršená ekonomická situace, která plyne z vývoje energetické i čipové krize. Právě v některých průmyslových podnicích se projevují problémy kvůli nedostatku čipů. Navíc se zdražují energie. Firmy proto nemusí mít tolik peněz pro zaměstnance. Mnozí by navíc za nižší mzdu ani pracovat nechtěli," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Přehled hromadného propouštění za září a říjen 2021:

Podle ekonoma Pavla Peterky může být jedním z důvodů také zhoršující se epidemická situace v České republice, kdy počty nakažených strmě rostou. "Určitým faktorem by mohl být jistě počet nakažených při plánování do budoucna, kdy zaměstnat člověka je dlouhodobější investice. V momentě, kdy si firma není jistá trhem a zakázkami, tak přistupuje k razantnějším krokům, jako je propouštění," doplnil Peterka.

Nejhorší situace je v Praze, kde záměr hromadného propouštění ohlásily čtyři firmy a týkat se má 611 pracovníků. O svá místa by se měli bát také lidé v Plzeňském kraji, kde o práci může přijít 546 lidí ze čtyř podniků.

Naopak příznivá situace je v Karlovarském kraji, kde firmy v tuto chvíli své zaměstnance propouštět neplánují, nebo ve Zlínském kraji, kde propouštění ohlásily dva podniky a dotknout se má dvou zaměstnanců.

Nedostatek čipů zasáhl řadu českých firem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz