Ekonomika

Bohemia Energy vyplácí peníze klientům. Soud odmítl zablokovat 800 milionů korun

Městský soud v Praze na konci října zamítl pokus insolvenčního správce Jaroslava Brože zablokovat 800 milionů korun z majetku společnosti Bohemia Energy (BE) ve prospěch podnikatele Tomáše Bárty. Ten si několik let marně nárokuje desetiprocentní podíl ve firmě. Podle PR manažerky společnosti Hany Novotné jde o peníze, které jsou po ukončení činnosti firmy určeny na vrácení přeplatků za energie klientům. První z nich už peníze dostali.

Ukončení činnosti dodavatele energií Bohemia Energy je špatnou zprávou nejen pro klienty firmy, ale také pro věřitele podnikatele Tomáše Bárty a jeho zkrachovalé skupiny EMTC. Ten se několik let s majiteli Bohemia Energy marně soudí o desetiprocentní podíl v jejich firmě. Mohl by tak uhradit některé své pohledávky.

"Prostřednictvím svých společností jsem spolupracoval se společností Bohemia Energy entity s.r.o., které jsem za období spolupráce zajistil více jak 500 tisíc potvrzených a zaplacených zákazníků, za což mi dle platné smlouvy náleží 10% podíl ve společnosti BEE. Tento podíl je mi však manželi Písaříkovými, Jiřím Písaříkem a Hanou Písaříkovou, kteří společnost BEE ovládají, trvale odpírán," uvádí Bárta v oficiálním prohlášení.

Související obsah

​Krátce poté, co Bohemia Energy oznámila ukončení činnosti, insolvenční správce Jaroslav Brož požádal o předběžné opatření, kterým chtěl zablokovat 800 milionů korun z majetku společnosti právě ve prospěch podnikatele Tomáše Bárty. Informaci jako první přinesla ČTK, zprávu TN.cz potvrdila PR manažerka Bohemia Energy Hana Novotná.

Městský soud v Praze ale podle ní koncem října pokus zablokovat peníze na účtech firmy zamítl jako neodůvodněný. "Návrh na zablokování 800 milionů korun přišel bezprostředně poté, co se společnost Bohemia Energy veřejně zavázala klientům vrátit veškeré přeplatky a následně také peníze posílat na jejich účty," uvedla mluvčí.

TV Nova poprosila o vyjádření i mluvčího Městského soudu v Praze, ten ale případ nemohl blíže komentovat. "Váš dotaz směřuje k okolnostem, které jsou obsahem spisu. Právo nahlížet do spisu je upraveno příslušnými ustanoveními občanského soudního řádu a toto právo mají zejména účastníci řízení. V dané věci tedy není možné poskytnout žádné informace," sdělil pouze Adam Wenig. 

Související obsah

​Novotná uvedla, že insolvenční správce podle firmy hájí zejména zájmy podnikatele a majitele skupiny Credit One Petra Bujnocha, která se zabývá vymáháním pohledávek. Po krachu Bártovy skupiny EMTC se stal předsedou věřitelského výboru. "Insolvenční správce zkrachovalého podnikatele Bárty se proti rozsudku Městského soudu v Praze odvolal k Vrchnímu soudu. Statisíce bývalých klientů Bohemia Energy doufají, že i Vrchní soud v Praze zamítne tento šikanózní a účelový návrh na vykonstruovaných 800 milionů korun určených na jejich přeplatky zamítne," dodala Novotná. Reakce nejen na toto tvrzení TV Nova shání.

Společnost už podle mluvčí začala bývalým klientům slibované peníze vyplácet. "K dnešnímu dni odešlo statisíce konečných vyúčtování. Postupně je odesíláme podle toho, jak dostáváme data od distributorů, ale zároveň už jsme začali vyplácet i přeplatky," řekla TN.cz.

Po ukončení činnosti Bohemia Energy si musel začít hledat nového dodavatele energií téměř milion lidí. Velká část z nich je stále pod ochranou dodavatele poslední instance (DPI), u kterého ale platí mnohonásobně více. Ceny rostou i kvůli tomu, že u DPI se zálohy rozpočítávají do šesti měsíců, místo obvyklých dvanácti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz