Naše Česko

Česká pošta zdražovat nebude. Odbavení balíků stíhá do 21. prosince

O tom, jak se Česká pošta, připravuje na další koronavirová opatření a jak předejde svému ekonomickému kolapsu, mluvil Roman Knap, generální ředitel České pošty. Ve čtvrtečním rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou v pořadu Naše Česko na TN LIVE prozradil, že Česká pošta zdražovat neplánuje.

Od pondělí vláda zavede tzv. bavorský model, to znamená, že neočkovaní nebudou moci navštěvovat služby. Vláda bude rozhodovat i o povinném testování ve firmách. Česká pošta s bezmála třiceti tisíci zaměstnanci patří mezi čtyři největší zaměstnavatele v zemi. "Testování zaměstnanců jednoznačně vítám," sdělil Roman Knap.

Jelikož má Česká pošta mnoho poboček, je pro ni komplikované chtít, aby zaměstnanci chodili na test do testovacích zařízení. "Jestliže ta opatření budou podobná jako na jaře, náklady jsou velké, co se týká negativního dopadu. Co se týká ochranných pomůcek a ochrany zdraví zaměstnanců a zákazníků se pohybují za posledních 12 měsíců kolem 70 milionů korun," podotýká generální ředitel České pošty.

Související obsah

​Česká pošta má přibližně 3 200 poboček. "Máme analýzy, které říkají, které pobočky jsou ztrátové. Podle evropských směrnic bychom jich měli mít 1 950. To bychom nebyli v takové ztrátě," říká Knap. Podle něj málokdo chápe, jak je možné, že Českou poštu zasáhla pandemická situace, když e-shopy a zásilky zažívaly velký boom.

"Díky nárůstu balíků máme výnosy vyšší o 476 milionů, na druhou stranu je to jen necelá třetina byznysu České pošty. Byly zastavené úřady, výrazný pokles listovních zásilek a doporučených psaní. Zastavila se mezinárodní doprava, letecká doprava. Takže nárůst balíků šel nahoru, proti tomu byly zvýšené náklady. Nakonec jsme se dostali na ztrátu 779 milionů korun," vysvětlil.

Související obsah

​Česká pošta podle něj pandemii zvládla velice dobře i o Vánocích. "Od roku 2018 Česká pošta o Vánocích nezkolabovala ani jednou. I minulý rok jsme to zvládli," sdělil Knap. Odhaduje, že letošní nejzazší datum pro odeslání vánočních balíků bude 21. prosince, k příjemcům by se měly dostat do Štědrého dne. Knap ale zároveň varuje: "Nečekejte s objednáním dárků na poslední chvíli kvůli přepravní krizi."

Česká pošta snížila stavy o dva a půl tisíce zaměstnanců, Knap ale prohlásil, že další propouštění neplánuje. "Co se týká známky, kterou lepím na dopis, nebo když posílám doporučený dopis nebo když chci odeslat balík, se žádné změny cen týkat nebudou," řekl s tím, že zdražení sice bude, ale dotkne se spíš firem.

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz