Domácí

Hospody, hotely či kadeřnice se bojí dopadů opatření. Ztráta půjde do miliard

Hospody, hotely či kadeřnice se bojí dopadů opatření. Ztráta půjde do miliard
Zdroj: TV Nova

Počet nakažených covidem strmě stoupá a vláda od pondělí chce zpřísnit opatření. Nová pravidla se mají dotknout neočkovaných. Pro ty by zůstaly zapovězené některé služby. Po vzoru Bavorska totiž nemá stačit test, ale například v restauraci budou lidé muset předkládat potvrzení o očkování nebo o prodělaném onemocnění.

To se ale nelíbí provozovatelům některých služeb. Bojí se, že pokud přijdou o neočkované zákazníky, zasáhne je to ekonomicky. "Opatření jsou opět namířena proti službám. Ale tam, kde hygienička tvrdí, že je nejvyšší zdroj nákazy, tedy firmy, žádné opatření není. Přijde nám to velmi nevyrovnané. Pokud mají být opatření účinná, měla by být zaměřená plošně," říká ředitel Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Podle něj jsou spolu s bavorským modelem v Německu zavedeny i kompenzace pro ty služby, kterých se opatření dotýká.

​"Pokud nějaká pomoc přijde, tato vláda ji připraví, ta příští ji schválí a podnikatelé se jí dočkají tak začátkem ledna," podotýká Stárek, podle něj to je pozdě. V Česku má dokončené očkování přes šest milionů lidí. Tedy přibližně čtyři miliony lidí nebudou moci navštěvovat služby, pokud nebudou mít potvrzení o prodělání covidu. "Pro nás je to prakticky stejný lockdown jako na jaře," dodává Stárek.

Související obsah

Některé hospody se nebojí, že je to zasáhne. "Pro nás to nebude žádná změna. Všechny jsme kontrolovali už nyní a jen velmi malé procento z našich zákazníků chodilo s testy," řekl TN.cz provozovatel pražské restaurace Smíchovna. Jiní si myslí, že je to může položit. "Je to hrozné a zásadně s tím nesouhlasím. Určitě se nás to hodně dotkne," řekla číšnice moravské hospody Jana.

​Podle ekonoma Lukáše Kovandy opatření znamenají velké ztráty pro provozovny a poskytovatele služeb. "Pokud od pondělí do konce roku bude zavedený tento typ omezení, můžou restaurace a hospody přijít až o pět miliard korun v porovnání se situací, kdy by tato opatření nenastala," myslí si Kovanda. Podle něj ale návštěvy omezí i očkovaní a může se to tak projevit ještě víc.

​"Pro nás je to velké překvapení. S podobnými nařízeními jsme počítali až od 29. listopadu," prozradila TN.cz Vladana Horáková, generální ředitelka Aquapalace Praha. "Vláda by měla souběžně obnovit kompenzace jako v uplynulém období. Odhadujeme úbytek 30 – 40 % zákazníků. Ale kvůli apelu vlády to může být až 60 %," doplnila.

Související obsah

Lidé bez vakcíny proti covidu-19 nebudou moci kromě hospod, restaurací a hotelů navštěvovat ani kadeřnictví, kosmetiku nebo třeba bazény a masáže. Totéž platí i pro všechny kulturní akce. "Je dobře, že to pomůže k vyšší proočkovanosti. S očkováním souhlasím, ale jako kadeřnice jsem měla větší jistotu u neočkovaných, že nejsou nakažení, protože museli mít test," myslí si kadeřnice Barbora. A doplnila, že aby si udržela zákazníky, bude brát ty, kteří jí slovně potvrdí, že se cítí dobře.

Opatření se dotknou také divadel, tam se ale tolik nebojí. "Musíme nejdříve zjistit, jak to všechno zařídit. V této chvíli neuvažujeme, že bychom představení museli rušit," uvedla tisková mluvčí Městského divadla Brno Kateřina Vižďová. "Do divadel chodí lidé, kteří jsou informovaní a naprostá většina z nich jsou očkovaní, až 90 procent našich diváků. V momentě, kdy rostou čísla, lidé stejně kupují méně vstupenek," dodala Šárka Swiderová, tisková mluvčí Národního divadla Moravskoslezského.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch popsal nastolení bavorského modelu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz