Krimi

Balákovi hrozí vyšší trest. Po šéfovi lesů v Lánech jde žalobce od Bradáčové

Balákovi hrozí vyšší trest. Po šéfovi lesů v Lánech jde žalobce od Bradáčové
Zdroj: Profimedia

Ředitele lánské lesní správy Miloše Baláka poslal na jaře soud za údajnou manipulaci veřejné zakázky na tři roky do vězení. Odvolal se a případ teď začal řešit pražský krajský soud. A vložil se do něj i Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze, kterému šéfuje Lenka Bradáčová. Pro Baláka žádá vyšší trest.

Balákovu kauzu dostal minulý týden na stůl Krajský soud v Praze, zjistil portál Aktuálně.cz. Ředitel Lesní správy Lány se totiž v květnu proti rozsudku kladenského soudu odvolal. Stejně postupovala i firma Energie - stavební a báňská (ESB) a její manažer Libor Tkadlec.

Soud původně Baláka poslal na tři roky do vězení, na čtyři roky mu zakázal činnost a dal mu pokutu 1,8 milionu korun. Státní zástupce Jiří Pražák pro něj žádal čtyři roky za mřížemi, po verdiktu ho vystřídal Zdeněk Matula a odvolal se také. Na vyšším trestu stále trvá. Tkadlec na jaře odešel s podmínkou na dva a půl roku, Matula mu ji chce o rok prodloužit. Společnosti ESB by zase zvedl pokutu z 5,4 milionu na rovných osm.

"Odvolání bylo podáno v neprospěch všech obžalovaných do výroků o trestech, které státní zástupce považuje za nepřiměřeně mírné," řekl webu Aktuálně.cz Zdeněk Štěpánek z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Související obsah

Je otázkou, kdy se začne kauza znovu projednávat, pražský krajský soud jednání zatím nenařídil.

Zakázka, kterou měl Balák zmanipulovat, se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava a byla v hodnotě zhruba 200 milionů korun. Podle obžaloby se vše mělo odehrát přibližně před pěti lety.

Podle státního zástupce obžalovaní mohli přinejmenším ovlivnit obsah projektové dokumentace a díky postupu Baláka získala zakázku firma ESB. Všichni aktéři případu vinu odmítají.

Podívejte se na reportáž TV Nova o Balákově případu (únor 2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Poslanci dostali spis a budou posuzovat, zda vydají Babiše ke stíhání

Pražské městské státní zastupitelství dnes kolem půl druhé odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Členové výboru budou posuzovat a rozhodovat, zda vydají Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Píše se na Deník.cz