Koronavirus

Vrací se testování ve firmách. Podmínky jsou podle nich nedotažené

Prokazování bezinfekčnosti ve firmách je podle zaměstnavatelů připraveno horkou jehlou. Testování neočkovaných zaměstnanců méně citlivými antigenními testy prý nedává smysl. Zhruba třetina podniků své zaměstnance už stejně testuje.

"Každý, kdo půjde do práce, se bude muset prokázat buď očkováním, nebo pokud nebude očkován a nebude šest měsíců po prodělání nemoci, bude muset předložit to, že je testován. Pokud ani to nebude mít, bude mu umožněno otestovat se na místě," řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Podle části zaměstnavatelů přehodil stát zodpovědnost za neočkované na jejich bedra.

"Vytvoří se poměrně komplikovaná situace, některé předpisy a některé výklady říkají, že zaměstnavatel nemá právo vědět, jestli zaměstnanec je očkovaný, nebo není očkovaný," uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy (SPČR).

Související obsah

Jihlavské Kovárny mají 600 zaměstnanců, testovat se bude muset polovina z nich. "Pokud nám nepředloží certifikát, tak bude muset být zaměstnanec testován," řekla mluvčí společnosti Iveta Klukanová.

Firmy proto už shánějí testy, případně zdravotnická zařízení, která jim s testováním zaměstnanců pomohou. "Uděláme, co bude v našich silách. Samozřejmě testy musíme nakoupit, testovací místo už během pár hodin začneme připravovat," dodala Klukanová.

"My plošně testujeme už dlouhodobě, těch testů každý týden provedeme zhruba 30 tisíc. Při průměrné ceně testu 24 korun se dostáváme někam ke tři čtvrtě milionu korun každý týden jen za tyto testy," vypočítal mluvčí Škodovky Tomáš Kotera.

Související obsah

Stát by měl na testování zaměstnanců firmám opět přispívat. A to ve stejné výši jako na jaře letošního roku, kdy firmy dostávaly na každý test 60 korun.

"Ta zkušenost z jara byla taková, že většina zaměstnavatelů musela ještě výraznou částku na každý test připlácet," vzpomíná Rafaj.

Společnosti chtějí svým lidem zajistit bezpečné pracovní prostředí a raději by testovaly spolehlivějšími PCR testy všechny zaměstnance. I ty naočkované. "Zaměstnavatelé by měli mít možnost testovat všechny zaměstnance, i ty očkované. A stát by jim to měl proplácet," uzavřel Rafaj.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz