Zahraničí

Vědci konečně odhalili, kdo byl první pacient s covidem

Vědci konečně odhalili, kdo byl první pacient s covidem
Ilustrační foto. Zdroj: Profimedia

Pandemie koronaviru začala v čínském Wu-chanu, původně se za prvního známého pacienta považoval tamní účetní. Podle studie to však byla prodavačka z trhu se zvířaty. Vědci vyloučili teorii o úniku viru z laboratoře.

Vědci zjistili, že jako první na koronavirus covid-19 onemocněla žena, která v čínském Wu-chanu prodávala na trhu mořské plody. Před ní byl prvním známým případem účetní, který s trhem neměl žádnou spojitost, a proto vědci spekulovali o tom, že virus unikl z laboratoře. Informaci publikoval časopis Science.

"Symptomy u účetního se objevily až po několika případech u pracovníků na trhu ve Wu-chanu. To znamená, že prvním známým případem byla prodavačka mořských plodů, u které nemoc propukla 11. prosince," uvedl profesor biologie z americké univerzity v Arizoně Michael Worobey, který je autorem studie.

Výzkum, který začátkem letošního roku provedla Čína ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), vyloučil teorii o úniku viru z laboratoře. Podle něj se zřejmě virus SARS-CoV-2 přenesl z netopýra na člověka přes jiné zvíře.

Související obsah

​Podle vědců jsou první známé případy covidu spojeny se západní částí trhu ve Wu-chanu, kde jsou v klecích drženi psi a mývalové. Původ koronaviru však bude nový tým odborníků znovu přezkoumávat, členy navrhla WHO minulý měsíc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz