Zahraničí

Tým WHO prohledával laboratoř ve Wu-chanu. Pátral po původu covidu

Tým WHO prohledával laboratoř ve Wu-chanu. Pátral po původu covidu
Zdroj: Profimedia

Vyšetřovatelé Světové zdravotnické organizace (WHO) navštívili výzkumné středisko v čínském Wu-chanu, odkud podle některých spekulací mohl uniknout virus SARS-CoV-2. V laboratoři hledali stopy a shromažďovali důkazy, které by jim mohly pomoci odhalit původ koronaviru.

Tým WHO, který v těchto dnech pobývá v prvním ohnisku nákazy koronavirem, čínském městě Wu-chan, prozkoumával tamní laboratoř. Podle jednoho člena se vyšetřovatelé chtěli setkat s klíčovými zaměstnanci a vyptávat se jich na zásadní informace, uvedla agentura AP.

Výzkumné středisko je vysoce zabezpečené. Novináři tak čekali na vyšetřovatele před budovou, podrobnosti o návštěvě či rozhovorech se zaměstnanci však nezískali. I tým WHO měl problémy se dostat dovnitř, Čína totiž vyšetřování povolila až po měsících intenzivního vyjednávání.

V laboratoři se vyšetřovatelé zdrželi zhruba tři hodiny, posléze odešli, aniž by novinářům cokoliv řekli. Bude trvat pravděpodobně roky, než WHO na základě výsledků vyšetřování potvrdí původ viru.

Související obsah

Podle některých spekulací virus pochází právě přímo z wu-chanské laboratoře, která je jednou z předních čínských institucí pro výzkum virů. Její součástí je archív genetických informací o koronavirech netopýrů. Administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa pracovala i s teorií, že se mělo jednat o biologickou zbraň, která unikla z laboraře.

Čína tato obvinění důrazně odmítá, v minulosti dokonce tvrdila, že virus může mít svůj původ mimo její území. Jedna z teorií, kteoru se snažila prosadit, je, že byl virus do Číny zavlečen ze zámoří v rámci dovozu mořských plodů.

Související obsah

Tým WHO dorazil do Wu-chanu už v polovině ledna, prohledávání výzkumného střediska bylo završením jeho návštěvy. Po dvoutýdenní karanténě navštívil v uplynulých šesti dnech nemocnice, výzkumné ústavy nebo tradiční trh spojený s několika prvními potvrzenými případy covidu-19.

Před několika dny to byl přesně rok, kdy čínské úřady uzavřeli město Wu-chan. Připomeňte si události začátku loňského roku v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz