Koronavirus

Mění se podmínky cestování! Zpřísnila se i pravidla pro návrat z Německa

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí se změní podmínky pro návrat z některých zemí. Například Německo, Dánsko nebo Lichtenštejnsko se zařadí mezi země se velmi vysokým rizikem nákazy.

Cestovatelský semafor se změní. Od pondělí se Německo, Dánsko, Lichtenštejnsko, Island a Andorra přesunou z červené kategorie (vysoké riziko nákazy covidem-19) mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená barva).

Lidé, kteří se vracejí z těchto zemí, musí před příjezdem vyplnit příjezdový formulář a podstoupit antigenní (ne starší než 48 hodin) nebo PCR test (ne starší než 72 hodin) v případě, že budou cestovat hromadnou dopravou. Pro tyto cestující zároveň platí také povinnost po návratu absolvovat další PCR test, a to nejpozději 14. den po vstupu na území České republiky.

Související obsah

V případě individuální přepravy není potřeba absolvovat test před cestou. Lidé PCR test však musí podstoupit po příjezdu do Česka, a to rovněž nejpozději 14. den od návratu. Výjimku z testování mají všichni, kteří jsou očkovaní a od druhé dávky uplynulo 14 dnů, nebo ti, kteří v předchozích 180 dnech prodělali koronavirus.

Do červené kategorie (vysoké riziko nákazy) budou nově patřit Kanárské ostrovy a Madeira, které dosud byly mezi zeměmi se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Polepší si naopak Rumunsko, které se do této skupiny přesune z tmavě červené.

V případě cestování ze zemí s vysokým rizikem nákazy platí při návratu stejná pravidla jako v případě států s velmi vysokým rizikem.

Související obsah

Situace je vážná také ve Španělsku, které bylo dosud mezi zeměmi s nízkým rizikem (zelená kategorie). Nově bude od pondělí patřit do oranžové kategorie (střední riziko nákazy).

Cestující musí před příjezdem vyplnit příjezdový formulář a poté před vstupem nebo nejpozději pět dnů po návratu do Česka absolvovat antigenní nebo PCR test. Výjimky opět platí pro očkované nebo ty s potvrzením o prodělané nemoci.

Zájem o vakcinaci v Česku stoupá. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér legendárního seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz