Zahraničí

Koronavirus bičuje Evropu. Země zpřísňují opatření

Počty obětí a nakažených koronavirem v Evropě stále rostou. V řadě států i kvůli nízké proočkovanosti. I proto se některé vlády rozhodly znovu zpřísnit opatření. O zavedení lockdownu pro neočkované ve čtvrtek jednala i slovenská vláda.

Nákupní centra, tělocvičny, hotely nebo hromadné akce. Místa, kam budou moct od příštího pondělí jen očkovaní. Slovenská vláda ve čtvrtek rozhodla o lockdownu pro neočkované a lidé se bouří.

"Situace je opravdu kritická. A všichni si přejeme pěkné Vánoce. Chci však říct, že krásné Vánoce neznamenají ty bez koronaviru. To by Slovensko muselo mít úplně jinou úroveň proočkovanosti," uvedl slovenský premiér Eduard Heger.

Související obsah

Do ulic Bratislavy vyšly v rámci oslav sametové revoluce stovky lidí, které bez roušek a rozestupů protestovaly proti plánovanému zpřísňování protiepidemických opatření. Mezi demonstranty byl i bývalý slovenský premiér Robert Fico. Nejméně devět lidí policie odvedla v poutech.

Slovensko přitom patří k zemím s nejnižší proočkovaností v Evropě. Vakcínu tam dostalo jen něco málo přes 46 procent lidí. V tamních nemocnicích navíc zbývá už jen pár lůžek s plicní ventilací.

Lockdown pro neočkované zavedla už řada zemí v Evropě, například Rakousko nebo některé německé spolkové země, naposledy třeba Sasko. A cestou zpřísňování pravidel se vydala i Belgie. Ta rozšířila počet míst, kde platí povinnost nošení roušek, a nařídila řadě zaměstnanců pracovat z domu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz