Zahraničí

Proč osvobodili Terezu H.? Známe detaily z rozsudku

Proč osvobodili Terezu H.? Známe detaily z rozsudku
Zdroj: TV Nova

Při zadržování Terezy H. došlo k několika závažným pochybením. Píše se to v osvobozujícím rozsudku. Češka, kterou zadrželi kvůli podezření z pašování drog, se obhajovala tím, že jí heroin někdo do kufru nastražil. Pákistánský odvolací soud uvedl, že to nemůže vyloučit.

Češka Tereza H., kterou původně v Pákistánu odsoudili za pašování heroinu, už dostala osvobozující rozsudek. Kopii dokumentu získala i TV Nova. Soudce v ní vysvětluje, proč mladou Češku z vězení pustil.

Terezu H. na letišti odchytili tamní celníci, kteří v jejím kufru našli devět kilogramů heroinu. Celník poté odebral pět gramů, které nechal otestovat. Drogu pak předal vyšetřovateli.

Podle dokumentu o propuštění ale o tom, že testovanou látku předal, nikomu neřekl. "Dokonce ani neinformoval tamní policii či ostatní činitele o tom, že obviněnou ve vozidle přepravil na celnici," píše se v dokumentu. Při převozu navíc bezpečnostní kamery nepořídily videozáznam, ačkoli jsou nainstalované a v takovém případě by měly natáčet povinně.

Související obsah

Celník údajně u soudu neřekl, že zabavený bílý prášek uskladnil ve forenzní laboratoři. Tam se zjistilo, že se skutečně jedná o heroin. Při analýze narkotik navíc zjistili, že místo pěti gramů heroinu, bylo testováno o 0,83 gramu drogy více.

Tereza H. se u soudu obhajovala tím, že drogu někdo do jejího kufru nastražil. To pákistánský odvolací soud nemůže vyloučit. Celník, který látku zabavil, totiž nedodržoval správný protokol. Nedokázal ani předložit dokument, podle kterého měl na letiště v době příletu Terezy H. přijet.

Podle soudu je navíc podivné, že dokázal rozřezat kufr, uvnitř kterého heroin byl. Nikde totiž zaměstnanci letiště nezapsali, že mu předávali nůž. Nikdo ani neví, jak získal testovací zkumavku. "Mezery v jednání prokuratury jsou fatální," uvedl soud v rozsudku.

Tereza H. tedy byla zproštěna obžaloby. Věznice by ji teď měla co nejdříve propustit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz