Zahraničí

Terezu H. pustili z vězení. Před odletem do Česka se skrývá na tajném místě

Češka Tereza Hlůšková už je na svobodě. Věznici Kot Lakhpat v pákistánském Láhauru opustila v sobotu odpoledne, potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Odvolací soud jí zrušil trest už 1. listopadu, osvobozující verdikt dostala minulý pátek. Detaily jejího převozu do Česka jsou přísně tajné, vedle ministerstva se na něm podílí také rozvědka. Do letadla má nastoupit v nejbližších hodinách.

Češka Tereza Hlůšková se konečně dočkala. V sobotu odpoledne opustila pákistánské vězení.

"Česká občanka byla dnes propuštěna z vězení v Pákistánu. Odvolací soud ji osvobodil 1. listopadu. Naše ambasáda jí nyní bude nápomocná při zajištění cesty zpět do České republiky. Na výslovné přání rodiny nebudeme poskytovat další detaily," informovala mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Přestože odvolací soud rozhodl o zrušení trestu už na začátku listopadu, kvůli administrativním průtahům musela Češka původně odsouzená za pašování drog zůstat za mřížemi o něco déle. Podrobnosti jejího propuštění spadají do režimu přísného utajení.

Doma by měla být v řádu hodin. "Předpokládáme, že to bude v nejbližších hodinách. Maká na tom spousta lidí, aby co nejdříve opustila Pákistán a dostala se do České republiky. Hlavní v současné době je, aby se Tereza v bezpečí dostala na české území," řekl TN.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který na případ Terezy dohlíží.

Související obsah

"V zájmu bezpečnosti Terezy panuje shoda, že nikdo z nás včetně ministerstva zahraničí a bezpečnostních složek nebudeme podávat bližší informace, dokud nebude bezpečně v letadle," doplnil Zdechovský. Podle něj do poslední chvíle nikdo nebude vědět, kdy a odkud zemi opustí.

​S pákistánskými úřady probíhala kvůli propuštění Terezy Hlůškové intenzivní jednání už od pátku. Právě v tento den se Češka konečně dočkala písemného verdiktu, který umožňuje její propuštění. 

"Potvrzujeme vyhotovení písemného rozsudku soudu v Láhauru o osvobození české občanky vězněné v Pákistánu. O vyhotovení rozsudku byl v pátek informován náš zastupitelský úřad. Došlo tedy k naplnění procesního úkonu nezbytného pro následné propuštění této české občanky," reagovala na dotaz TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Terezu budou nepřetržitě hlídat

O to, kde žena mezi propuštěním a odletem do rodné vlasti bude, se postará česká ambasáda. Před návratem domů musí ještě několik dnů v Pákistánu zůstat a počkat, dokud se jí nevrátí osobní věci a nedostane zpět svůj cestovní pas.

"Během toho se bude muset nechat otestovat na covid, aby mohla vycestovat, musí se vyřídit doklady a letenka," vysvětlil Zdechovský už dříve, co přesně Češku čeká. Tereza bude po celou dobu pod nepřetržitou ochranou. "Do doby svého odletu bude na utajovaném místě," prozradil pouze.

O ochranu stojí nejen Tereza, ale i její rodina. "Teď mě zajímá pouze jediné. A to je, aby Terezka bezpečně a co nejdříve přicestovala domů," prozradil otec mladé ženy, kterého se TV Nova na začátku listopadu podařilo kontaktovat.

Tereza H. už má osvobozující rozsudek. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz