Zahraničí

Ve Vídni protestovaly tisíce lidí. Vadí jim lockdown a povinné očkování

Tisíce lidí vyšly v sobotu do vídeňských ulic. Protestovali proti lockdownu a povinnému očkování. Tamní ministerstvo vnitra se obávalo účasti extrémistů.

V ulicích Vídně protestovaly v sobotu tisíce Rakušanů. Vadí jim nový lockdown, který tamní vláda oznámila v pátek. Demonstrace byla také proti povinnému očkování, které má začít v zemi platit od února. Na místě bylo pozdě odpoledne podle policie asi 35 tisíc lidí, napsal portál taz.de.

Velká část demonstrantů neměla na obličeji roušky, které po nich policie požaduje. Na místě mávali transparenty s nápisy "Koronadiktatura", "Ne očkování" či "Konec fašistickému diktátorství". 

Související obsah

O diktatuře v souvislosti s novými nařízeními hovořil i předseda opoziční strany svobodných (FPÖ) Herbert Kickl. "Ode dneška je Rakousko diktatura," řekl v pátek. Sobotního protestu se ale nemohl zúčastnit. Má totiž covid-19.

Ve vídeňských ulicích bylo asi 1300 policistů. Tamní ministerstvo vnitra se totiž obávalo účasti extrémistů.

Za nová opatření se rakouský kancléř Alexander Schallenberg omluvil očkovaným. "Je mi líto, že jsem musel učinit tento drastický krok," řekl v rozhovoru pro televizi ORF.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz