Koronavirus

Rakousko zavádí povinné očkování! Od pondělí lockdown pro všechny až na 20 dní

Po rekordních počtech nově nakažených zavede Rakousko od února povinné očkování. Od pondělí navíc nařídí plošnou uzávěru pro všechny, oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Trvat bude až 20 dnů. Země odpoledne oznámila, že do Rakouska nebudou po dobu lockdownu moci jezdit turisté.

Rakousko jako první evropská země zavede od 1. února povinné očkování pro všechny. V pátek to oznámil kancléř Alexander Schallenberg v reakci na rychle rostoucí počty nově nakažených koronavirem. K odmítnutí očkování se má přistupovat jako ke správnímu deliktu. Jaké přesně mají hrozit postihy, ale zatím není jasné.

Tamní vláda současně vyzvala, aby si lidé nechali co nejdříve aplikovat 3. dávku očkování, pokud už mohou. Ta má být lidem k dispozici už čtyři měsíce od druhé dávky.

"Musíme se podívat realitě do očí. V této zemi máme příliš mnoho politických sil, které jsou proti očkování. Důsledkem toho jsou přeplněné jednotky intenzivní péče a nekonečné lidské utrpení," upozornil Schallenberg.

Počty nových pacientů s covidem-19 ve čtvrtek překonaly hranici 15 tisíc, což je nejvíce od začátku pandemie v zemi. Sedmidenní incidence dosahuje 971 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Související obsah

​Rakousko kromě povinného očkování hned od pondělí nařídí také plošnou uzávěru, která bude trvat nejméně deset dnů. Po uplynutí této lhůty je možné ji opět prodloužit, a to až o dalších deset dnů, informuje portál Die Presse. Po dobu lockdownu nebudou smět do Rakouska jezdit lidé za účelem turistiky.

Zavřené budou veškeré podniky a služby kromě obchodů. Lidé budou moci vyjít pouze na nákup, kvůli práci, nebo za účelem "fyzické a mentální relaxace". Školy by měly zůstat otevřené, studentům se ale doporučuje učit se z domova. I zaměstnancům mají pokud možno využít home office.

Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein přiznal, že doposud platná opatření nesplnila očekávání, za což se i veřejně omluvil. Lockdown je podle něj jediným účinným prostředkem, jak země může situaci zvládnout.

Lockdown už ve čtvrtek ohlásily dvě spolkové země, Horní Rakousy a Salcbursko. Jde o nejvíce zasažené oblasti covidem-19, kde nemocnice nezvládají obrovský nápor pacientů.

Rakousko se doposud soustředilo zejména na omezení pro neočkované. Schallenberg ale upozornil, že uzávěra od pondělí se bude týkat kompletně všech, tedy i lidí s vakcínou proti koronaviru. Jde už o čtvrtý rakouský lockdown. Až skončí, pravděpodobně opět začnou platit původní opatření, včetně uzávěry neočkovaných.

V Rakousku žije nebo pracuje i mnoho Čechů. Jeden z nich TN LIVE řekl, že očekává protesty místních. Nejméně jedna má proběhnout v sobotu ve Vídni. Podle Stanislava nová nařízení všechny zaskočila, neustále se totiž podle něj mění i názory vlády na uzávěry. "Lidi začínají být naštvaní, je to zmatené," sdělil. "Doufejme, že budou stačit dva týdny," dodal.

"Pokud to vyhodnotili, že jsou ohroženi z hlediska přetečení kapacity nemocnic, tak se to dá pochopit," reagoval na plošná nařízení epidemiolog Roman Prymula. Podle něj se dá očekávat, že i Česko bude muset zpřísňovat. "Ta opatření bude nutné ještě přitvrdit," dodal s tím, že některé nemocnice jsou už nyní na hranici kapacit.

Kromě Rakouska, povinné očkování zavedla také Indonésie:

 


TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz