Domácí

Letošní listopad je nejsušší za 10 let. Zemědělci mají velké problémy

Podle odborníků zažívá Česko nejsušší podzim a speciálně listopad za posledních 10 let. Na svých minimech jsou jak zásoby podzemní vody, tak i hladiny řek. A některé jsou dokonce úplně vyschlé. A mohou za to poslední tři měsíce, kdy prakticky nezapršelo.

Možná by paní Dáša ze Zborné s trochou nadsázky našla ve svém sudu na dešťovku dříve zlatou rybku než trochu vody. "Vidíte, žádná voda tady není. A to už pěkně dlouho," posteskla si.

A se suchem bojuje na svých polnostech i Vladimír Šašek z Rantířova. Nemůže pořádně pracovat s půdou a ani pšenice neroste tak jak má. "I když je dneska pár stupňů nad nulou, tak je vlhko a ta půda je prostě tvrdá," řekl zemedělec.

"Vypadá to, jako kdyby to bylo zaseté dva týdny, i když je to zaseté dva měsíce. Je problém i s oráním, půda je suchá a se vším se špatně pracuje," doplnil pan Šašek.

Související obsah

"Letošní meteorologický podzim je zatím nejsušší za posledních 10 let. V září ani říjnu nespadla ani polovina dlouhodobého normálu," uvedla meteorologická pozorovatelka Dagmar Honsová.

Málo je kvůli tomu jak podzemní, tak i povrchové vody. Hladiny řek klesají po celé republice. Průměrně jsou na třetinových průtocích oproti normálnímu listopadovému stavu. Některé toky, třeba na východě Moravy, jsou dokonce skoro na suchu.,

Související obsah

Nejhorší situace je v oblasti Beskyd. "Na Rožnovské Bečvě dokonce 6 procent dlouhodobého měsíčního průtoku," řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Na svých podzimních minimech je i řeka Jihlava, dá se přejít prakticky suchou nohou, přitom jinak tam bývá vody po kolena. "Také druhá polovina listopadu bude srážkově relativně chudá pouze občas očekáváme občasné přeháňky," dodala Honsová.

Chybějící zásoby hlavně podzemní vody by se mohly doplnit v zimě, pokud bude dostatek sněhu. Jestli ale ta letošní taková opravdu bude, zatím ani meteorologové nedokážou předpovědět.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz