Koronavirus

Problémy s Tečkou i při testování. Systémy mají výpadek, tvoří se fronty

Problémy s Tečkou i při testování. Systémy mají výpadek, tvoří se fronty
Zdroj: Nemocnice Nymburk/ Ministerstvo zdravotnictví ČR

Aplikace Tečka, která lidem umožňuje prokazovat bezinfekčnost, mnoha lidem nefunguje. Důvodem je aktualizace v návaznosti na nová opatření, kdy už není možné se prokazovat negativním výsledkem testu. Podle agentury NAKIT stačí provést aktualizaci, řadě lidí se ale nezdařila a podle aplikace je jejich certifikát stále neplatný. V pondělí zkolaboval i systém ISIN, který tak znemožnil testování na covid.

Nad nefunkční Tečkou se v pondělí rozčiloval i herec Matouš Rajmont, známý například jako kamioňák Boban z Ordinace v růžové zahradě, který nešetřil peprnými výrazy. "Nevíte někdo, proč mi ta deb*lní Tečka dneska ráno z ničeho nic píše, že můj očkovací certifikát je neplatný?" postěžoval si na facebooku.

Není jediný, kdo si kladl tuto otázku. Stejný problém od pondělního rána řeší mnoho dalších lidí. Důvodem je aktualizace, zohledňující změnu protikoronavirových opatření, která platí od půlnoci z neděle na pondělí. Nově totiž není možné prokazovat bezinfekčnost negativním výsledkem testu.

Řešení má být snadné. "Pokud vám při otevření bude Tečka ukazovat všechno červeně, klikněte dole na žlutý pruh a pak klikněte na tlačítko ‘aktualizovat‘," radí odborníci prostřednictvím twitterového účtu Chytrá karanténa.

Řada lidí ale upozorňuje na to, že se jim aktualizace nedaří, a jejich certifikát je tak stále neplatný. "Po stisknutí tlačítka se nic nestane," stěžuje si pod příspěvkem Chytré karantény Lukáš M. A není jediný. Někteří lidé si tak musí na "zezelenání" certifikátu počkat. V některých případech jen pár minut, jiní ale čekají i několik hodin.

Související obsah

"V souvislosti se změnami stále řešíme výkonnostní problémy serverové platformy, které mají vliv na aktualizaci platnosti certifikátů. Prosíme o trpělivost. Až to vyřešíme, tak bude stačit v aplikaci Tečka jen aktualizovat parametry," uvedla okolo půl druhé odpoledne Chytrá karanténa.

​Někteří se rozhodli vyřešit problém odinstalací aplikace a opětovnou instalací. Ti posléze řešili problém s tím, že si nemohli certifikát do aplikace nahrát, protože nefungoval web ocko.uzis.cz. Po poledni byl ale znovu zprovozněn, takže by nahrávání certifikátů mělo jít opět bez problémů.

CELOREPUBLIKOVÝ KOLAPS ISIN Dnes 11.30-14.30 přestal v celé republice fungovat systém ISIN, bez kterého nejde provádět...

Posted by Nemocnice Nymburk sro on Monday, November 22, 2021

Tím ale série pondělních výpadků nekončí. Nemocnice hlásí celorepublikový kolaps Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Bez něj není možné provádět testy na covid. "Už skoro hodinu čekáme, až se systém ISIN zase zprovozní. Do té doby testování stojí," informovala před 13. hodinou nymburská nemocnice, kde se mezitím utvořila dlouhá fronta.

​Před testovacími místy se tvoří dlouhé kolony. Fronta s desítkami aut stojí na pražském Zličíně poblíž obchodního centra. Navečer tam reportérka TN LIVE Petra Staňová napočítala v jednu chvíli asi 55 aut, která stála ve dvou pruzích.

"Situace je tu vážná. Do uličky, která vede k drive-inu na testování, odbočují lidé z hlavní ulice. Takže pokud chtějí lidé vjet do obchodního centra, tak se nevyhnou čekání, i když chtějí jen nakupovat, a ne se testovat," okomentovala reportérka. Ze záběrů je patrné, že fronta blokuje také část parkovacích míst. Podívejte se na záběry z místa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz