Domácí

V neděli přibylo 8 244 nakažených. Začala platit opatření pro neočkované

V neděli přibylo 8 244 případů covidu-19. Od pondělí platí pro neočkované nová opatření. Zajít si na pivo nebo ke kadeřníkovi mohou jen ti, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že lidé nad 60 a chroničtí pacienti se mohou od 1. prosince očkovat třetí dávkou už po pěti měsících od druhé.

Laboratoře v Česku v neděli odhalily 8 244 nových případů covidu-19. Je to zhruba o tři tisíce více než v minulém týdnu. Prudký nárůst nakažených zaznamenali hygienici v sobotu, kdy přibylo 14 402 případů covidu-19, nejvíc za volný den od začátku epidemie. Takzvaná incidence je na novém maximu, kdy na 100 tisíc obyvatel připadá 978 nakažených.

Od pondělí platí pro neočkované nová opatření. Zajít si na pivo nebo ke kadeřníkovi mohou jen ti, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali. Od příštího týdne se musí také plošně testovat nejen žáci a studenti, ale i neočkovaní zaměstnanci. Prymula odhaduje trvání striktních omezení ještě na půl roku. Vláda v pondělí bude kvůli novým restrikcím jednat o kompenzacích pro firmy a podnikatele.

Od pondělí platí nová opatření. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Plně naočkovaných je v Česku zhruba 6 200 000 lidí. Třetí a posilující dávku vakcíny má asi 615 000 z nich. Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už mluví o možné čtvrté.

Související obsah

​"Principiálně tak, jak to teď vypadá, tak bych si netroufnul říct, že nebude potřeba čtvrtá dávka," řekl pro deník Blesk. "Já bych rozhodně nepředbíhal, musíme vycházet z nějaké konkrétní situace. Teď je jasné, že musíme očkovat třetí dávkou a musíme ji podávat u seniorů," myslí si ale epidemiolog Roman Prymula.

"Je docela možné, že budeme mít čtvrtou a klidně i pátou," tvrdí náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Související obsah

​V Česku se od prosince zkracuje rozestup mezi druhou a třetí dávkou vakcíny. "Dobrá zpráva. Od 1. prosince zkracujeme třetí posilující dávku pro starší 60 let a chronicky nemocné ze šesti na pět měsíců. A pro další věkové kategorie to pustíme, co nejdřív to bude možné," oznámil v neděli premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Zájem o očkování v Česku v posledních dnech roste. "Kdybychom neměli naočkováno a neměli tak dobře proočkované seniory, tak máme nejen u nás v kraji, ale v celé České republice přehlcené nemocnice a je to prostě game over," prohlásil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz