Počasí

Česko zasype sníh. Podívejte se, kde nachumelí až 10 cm

Česko zasype sníh. Podívejte se, kde nachumelí až 10 cm
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Už na konci tohoto pracovního týdne nás podle meteorologů čekají první projevy zimy. Sněžit bude poprvé tento podzim i v nížinách, a to na většině území. Místy bude sněžení vydatné, napadnout může až 10 cm nového sněhu. ČHMÚ proto vydal předběžné varování, které se v následujících hodinách až dnech pravděpodobně změní ve výstrahu.

Už v úterý se objevily první vločky mimo horské oblasti. Intenzivnějších sněhových srážek v nížinách se ale podle meteorologů poprvé v sezóně 2021/2022 dočkáme v pátek.

"V pátek se nad naším územím bude zvýrazňovat teplotní rozhraní oddělující teplejší vzduch na jihovýchodě od studenějšího na severozápadě," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Související obsah

​"Toto teplotní rozhraní bude podpořené výraznou vlhkostí a očekávané srážky budou přecházet ve smíšené, nad 300 m ve sněhové. Na Moravě a ve Slezsku se déšť bude ve sněžení měnit nad 400 m, a to až k večeru," dodal ČHMÚ a přiložil mapy, které zobrazují maximální teploty a množství nového sněhu.

Napadnout ho může až 10 centimetrů. Z toho důvodu ČHMÚ vydal předběžné varování před sněhovou pokrývkou (od půlnoci na pátek až do půlnoci na sobotu), které platí pro Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký, Jihomoravský a Pardubický kraj a Vysočinu.

"Toto je předběžné varování, doporučujeme sledovat upřesňované předpovědi počasí," zdůraznil ČHMÚ. Podle meteorologů bude vydatně sněžit zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny. Sněžit by mělo místy i v sobotu a v následujících dnech pak na většině území.

O prvním dotyku zimy hovořila meteoroložka Dagmar Honsová v pondělní Snídani s Novou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz