Počasí

Na Česko už dýchá zima. První sníh dorazí i do nížin, hrozí také ledovka

V pondělí přes naše území přejde studená fronta, která s sebou přinese ochlazení a zimní charakter počasí. Na své si přijdou zejména milovníci sněhu. Na horách napadne během jediného dne přes 10 cm sněhu, první vločky ale tento týden dorazí i do nížin.

Do Česka v pondělí začíná proudit studený vzduch a podle meteoroložky Dagmar Honsové bychom měli mít po ruce deštníky, přestože srážkové úhrny na většině území nebudou výrazné. "Od nadmořské výšky 600 metrů se budou srážky během dopoledne měnit na sněhové. Letos je to poprvé na podzim, kdy sněhové srážky opustí horské oblasti a budou i v nižších polohách," řekla Honsová.

Sněžit bude ale především na horách. "V Krkonoších a Jeseníkách by za dnešek (pondělí, pozn. red.) mohlo napadnout i přes 10 cm nového sněhu," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Odpoledne budou srážky od severozápadu ustávat a částečně bude i ubývat oblačnosti. Teploty se v maximech vyšplhají na 4 až 8 stupňů Celsia, na horách bude okolo nuly.

V úterý bude oblačno až polojasno s ojedinělými sněhovými přeháňkami na severovýchodě území. "Na celém území republiky bude mrazivé ráno, kdy se teploty budou pohybovat od -5 stupňů Celsia na Karlovarsku po -1 stupeň na Ostravsku. Ojediněle se může vytvářet náledí," varuje Honsová. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 2 do 6 stupňů.

Související obsah

​Ve středu bude jasno až polojasno, zpočátku místy zataženo (zejména v severní polovině Česka). Ojediněle se mohou objevit mrznoucí mlhy. Teploty se budou pohybovat od 3 do 7 stupňů, v noci klesnou na -1 až -5 stupňů. Na severu bude o trochu tepleji, nejnižší noční teploty se tam budou pohybovat kolem nuly.

Čtvrteční obloha bude převážně zatažená. Místy se opět objeví mrznoucí mlhy, ojediněle ale může dorazit i mrznoucí mrholení. "To je jeden z nejnebezpečnějších meteorologických jevů, protože se může vytvářet ledovka," upozorňuje Honsová. Řidiči, kteří ještě nemají přezuto, by si tak měli co nejdřív opatřit zimní pneumatiky.

Noční teploty se budou pohybovat od 0 do -4 stupňů, denní od 0 do 4 stupňů. Ve vyšších polohách bude foukat silnější vítr s nárazy v rychlosti až 54 km/h.

Související obsah

V pátek se pak sněhu konečně dočkají i lidé v nížinách. Sněžit bude na většině území, místy i vydatně. "Numerické modely naznačují, že se sněhové srážky konečně dostanou i do nížin. Zejména v západní části republiky by nás mohla nějaká sněhová kalamitka potkat," prozradila Honsová.

Na předpověď od Dagmar Honsové se podívejte ZDE: 

Sněhu si ale moc neužijí obyvatelé Moravy a Slezska, kde bude podle ČHMÚ dokonce zpočátku pršet. Přes den se teploty v maximech vyšplhají na -1 až 3 stupně, na východě až na 5 stupňů. V noci se budou pohybovat od 1 do -3 stupňů, na východě bude opět o pár stupňů tepleji.

I o víkendu bude oblačno až zataženo a na většině území bude sněžit. V nižších polohách se ale sníh může mísit s deštěm, nebo může dokonce pouze pršet. V noci bude od 1 do -4 stupňů, přes den od -1 do 4 stupňů.

Podívejte se na pondělní předpověď počasí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz