Domácí

Zlínský kraj přistoupí k radikálnímu kroku. Omezí hromadné akce

Situace s koronavirem se v Česku zhoršuje. Kvůli přeplněným nemocnicím se Zlínský kraj jako první rozhodl přistoupit k radikálnímu opatření. Na 14 dnů se tam omezí veškerý společenský život. Restrikce se budou týkat hromadných akcí nad 100 lidí.

Nemocnice ve Zlínském kraji jsou už z větší části zaplněné covidovými pacienty. "My jsme v situaci, kdy jsou naše nemocnice těsně před naplněním maximálních kapacit. Od příštího týdne omezíme společenský život, a to nejméně na 14 dnů," informoval v úterý hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Restrikce se mají týkat větších akcí v kraji. "Omezí se hromadné akce nad 100 lidí," upřesnila TN.cz mluvčí kraje Soňa Ličková. Sportovní akce by se mohly konat bez diváků. Rozhodnout by se mělo v pátek a opatření by byla platná od příštího týdne.

Související obsah

Kraj proto nyní plánuje požádat hygienu, aby vydala příslušná omezení, a společenský život tak přibrzdila. "Plánujeme využít zákonných možností hygieny. Zájem je udržet školy, firmy a služby v chodu," doplnil Holiš.

Tamní hygienická stanice je připravena kraji vyjít maximálně vstříc. "Připravíme opatření, jehož cílem je snížit počty pozitivních případů ve Zlínském kraji. Omezení budeme projednávat s hejtmanem i ministerstvem zdravotnictví," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková.

Holiš se rozhodl přistoupit k tomuto kroku po úterním jednání hejtmanů se zástupci vlády v demisi. Shodli se, že vzhledem ke stavu epidemie covidu-19 není potřeba nyní vyhlašovat nouzový stav. "Spíš by bylo vhodné upravit pandemický zákon tak, aby případně umožňoval na území postižených krajů aktivovat určité procesy nutné pro řízení aktuální situace," uvedl na twitteru předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) to však nemocnice nemusí zvládnout. "Zatím to zvládneme bez nouzového stavu. Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje, a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí," napsal na twitteru.

V úterý večer navíc kyjovská nemocnice vyhlásila stav hromadného postižení osob. Zdravotníci se připravují na to, že budou převážet pacienty jinam. Dramatická situace je i v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

V Česku platí od pondělí nová opatření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz