Domácí

Zlínský kraj přistoupí k radikálnímu kroku. Omezí hromadné akce

Situace s koronavirem se v Česku zhoršuje. Kvůli přeplněným nemocnicím se Zlínský kraj jako první rozhodl přistoupit k radikálnímu opatření. Na 14 dnů se tam omezí veškerý společenský život. Restrikce se budou týkat hromadných akcí nad 100 lidí.

Nemocnice ve Zlínském kraji jsou už z větší části zaplněné covidovými pacienty. "My jsme v situaci, kdy jsou naše nemocnice těsně před naplněním maximálních kapacit. Od příštího týdne omezíme společenský život, a to nejméně na 14 dnů," informoval v úterý hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Restrikce se mají týkat větších akcí v kraji. "Omezí se hromadné akce nad 100 lidí," upřesnila TN.cz mluvčí kraje Soňa Ličková. Sportovní akce by se mohly konat bez diváků. Rozhodnout by se mělo v pátek a opatření by byla platná od příštího týdne.

Související obsah

Kraj proto nyní plánuje požádat hygienu, aby vydala příslušná omezení, a společenský život tak přibrzdila. "Plánujeme využít zákonných možností hygieny. Zájem je udržet školy, firmy a služby v chodu," doplnil Holiš.

Tamní hygienická stanice je připravena kraji vyjít maximálně vstříc. "Připravíme opatření, jehož cílem je snížit počty pozitivních případů ve Zlínském kraji. Omezení budeme projednávat s hejtmanem i ministerstvem zdravotnictví," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková.

Holiš se rozhodl přistoupit k tomuto kroku po úterním jednání hejtmanů se zástupci vlády v demisi. Shodli se, že vzhledem ke stavu epidemie covidu-19 není potřeba nyní vyhlašovat nouzový stav. "Spíš by bylo vhodné upravit pandemický zákon tak, aby případně umožňoval na území postižených krajů aktivovat určité procesy nutné pro řízení aktuální situace," uvedl na twitteru předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) to však nemocnice nemusí zvládnout. "Zatím to zvládneme bez nouzového stavu. Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje, a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí," napsal na twitteru.

V úterý večer navíc kyjovská nemocnice vyhlásila stav hromadného postižení osob. Zdravotníci se připravují na to, že budou převážet pacienty jinam. Dramatická situace je i v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

V Česku platí od pondělí nová opatření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz