Domácí

Nouzový stav nevyhlásíme, oznámil premiér Babiš

V pondělí v podvečer mimořádně zasedla vláda v demisi,zabývala se mimo jiné problematikou vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) později oznámil, že vláda nouzový stav nevyhlásí. Vláda se také chce zabývat otázkou povinného očkování státních zaměstnanců.

Mimořádné jednání vlády odstartovalo v pondělí večer a probíhalo formou videokonference. O vyhlášení nouzového stavu uvažoval ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Redakci TN.cz informaci potvrdil mluvčí resortu Daniel Köppl, možností je ale podle něj ve hře více.

"Je to jedno z možných řešení. Zda to tak nakonec bude, záleží na výsledcích dnešních jednání," sdělil dopoledne. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v rozhovoru pro Radiožurnál prozradila, že důvodem je nedostatek personálu v nemocnicích a v zařízeních sociální péče. Nouzový stav by ministerstvu umožnil povolat do služby studenty zdravotnických oborů.

​Ještě minulý týden Vojtěch tvrdil, že nouzový stav není zapotřebí. "Nouzový stav je potřeba, pokud bychom skutečně omezovali volný pohyb osob. To se teď neděje. Domníváme se, i na základě konzultace s právníky ministerstva zdravotnictví, že vyhlásit nouzový stav nutné není," prohlásil na páteční tiskové konferenci.

Podle portálu iDnes.cz premiér Andrej Babiš oznámil, že nouzový stav vláda nevyhlásí. Babiš zároveň v SMS zprávě pro TV Nova napsal, že vláda o nouzovém stavu ani nehlasovala, přestože o zavedení mluvil Vojtěch. Informaci potvrdil i ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD). "Nikdo jej nenavrhl, zítra proběhne jednání s hejtmany o situaci,“ napsal Hamáček portálu Seznam Zprávy.

Související obsah

"Projednávali jsme podmínky, pokud o to hejtmani a kraje požádají a pokud se sjednotí," vysvětlil po jednání vlády Babiš, proč ministři neprojednávala vyhlášení nouzového stavu. Jednání s hejtmany je naplánované na úterý.

Babiš také řekl, že má vzniknout meziresortní komise, která se má zabývat případným povinným očkováním státních zaměstnanců.

Kromě testů do škol také vláda plánuje nakoupit testy pro státní zaměstnance. Celkem se jedná asi o 511 tisíc sad.

Související obsah

​Vláda rovněž řešila kompenzace pro podnikatele. "Spouštíme programy podpory pro podniky, živnostníky a zaměstnance. Při poklesu tržeb o 30 procent a více je možné čerpat 40 procent z nepokrytých nákladů nebo 300 Kč na den a zaměstnance nebo 1000 Kč na OSVČ na den. Současně jsme rozhodli, že aktivujeme plošně i program Antivirus B," uvedl ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz