Počasí

Budou Vánoce bílé, či na blátě? Expertka vysvětlila, co nám ukazuje sv. Kateřina

Na čtvrtek připadá svátek sv. Kateřiny. Říká se přitom, že pokud je tento den na ledu, budou Vánoce na blátě. Podle meteorologických modelů není zatím možné říci, jestli bude na Štědrý den bílo. Může nám napovědět pranostika? Meteoroložka vysvětlila, jak spolehlivě nám počasí na svatou Kateřinu předpovídá sněhovou pokrývku na Vánoce.

Chumelenice, stromy prohýbající se pod vrstvou sněhu a bílá pokrývka tak vysoká, že udělat v ní andělíčka nebo uplácat sněhuláka není žádný problém. O takových Vánocích sní nejspíš většina Čechů. Do svátků ale zbývá ještě měsíc a meteorologické modely zatím nemohou prozradit, jestli budou Vánoce na sněhu, nebo na blátě.

I naše předky přitom zajímaly dlouhodobé předpovědi počasí, ke kterým jim sloužily pranostiky. Ty se vážou i ke svaté Kateřině, jejíž svátek připadá na 25. listopadu a která má mimo jiné předpovídat, jestli budou bílé Vánoce. Svatá Kateřina na ledě, Vánoce na blátě. 

Související obsah

​Jako na většinu pranostik se ale ani na tuto nemůžeme podle meteoroložky Dagmar Honsové spolehnout. "Tato pranostika opravdu neplatí. Nemůžeme se podle ní řídit. V nižších polohách to vychází tak, že v 75 % případů jsou Vánoce na blátě, ať je Kateřina jakákoliv," prozradila Honsová.

Například na Lysé hoře v Beskydech za posledních 60 let na sv. Kateřinu mrzlo celý den 25krát, v deseti případech pak byly Vánoce na blátě. "Pro hory tato pranostika neplatí, protože vychází jen ze 40 %," konstatovala Honsová.

V nížinách je situace trochu jiná. Například v pražské Ruzyni za posledních 60 let byla Kateřina na ledě osmkrát. "Z toho pak v šesti případech bylo na Štědrý den bláto," prozradila Honsová. Z větší části má tedy pranostika pravdu. Jenže jak už bylo řečeno, v nížinách jsou v 75 % případů Vánoce bez sněhu i bez ohledu na Kateřinu. S předpovědí nám tak nepomůže.

Související obsah

​"Opravdu bílé Vánoce byly v Česku naposledy v roce 2010. Nárok bychom tak už měli mít, ale uvidíme. Kdyby byly Vánoce 24. ledna, tak by ta pravděpodobnost sněhu v nížinách byla vysoká," dodala Honsová.

Začátek prosince bude ve srovnání s koncem listopadu teplý. V odpoledních maximech to bude nejčastěji 2 až 7 stupňů Celsia a sněžit bude především ve vyšších polohách. Sezónní modely se pak přiklání k tomu, že prosinec bude průměrný, přičemž teploty se většinou v tomto měsíci pohybují okolo -1 stupně. Počasí na Štědrý den se z toho ale vyčíst nedá a na to, zda Vánoce budou bílé, anebo na blátě, si tak budeme muset počkat.

Výstup modelu NCEP - odchylka teploty v prosinci Zdroj: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz