Zahraničí

Nejtěžší rozhodnutí slovenských lékařů: koho zachrání a koho ne?

Nejtěžší rozhodnutí slovenských lékařů: koho zachrání a koho ne?
Zdroj: TV Nova

Slovenské nemocnice začínají kolabovat a lékaři se dostávají do těžkých situací. Musí se rozhodovat, které pacienty se pokusí zachránit a které nechají zemřít. Pomoci jim v tom má příručka tamního ministerstva zdravotnictví.

Slovensko zažívá nejhorší vlnu covidu-19. Nemocnice přestávají nápor nových pacientů s těžkým průběhem nákazy zvládat a hrozí humanitární katastrofa. V nemocnicích leží s covidem 3 182 lidí.

Lékaři v takové situaci už nemají na výběr a musí přistupovat k drastičtějším řešením. Podle webu TVnoviny.sk se musí rozhodovat, koho se pokusí zachránit a koho nechají zemřít. Pro takové případy vypracovalo slovenské ministerstvo zdravotnictví příručku, která má lékařům usnadnit rozhodování.

Související obsah

​Existuje několik kritérií, podle kterých lékaři vybírají pacienty, jež se pokusí zachránit. Zohledňují hlavně celkový zdravotní stav pacienta. Tento proces se nazývá triáž. Přednost dostávají ti, u kterých je vyšší pravděpodobnost, že se z nemoci zotaví. Naopak léčbu ukončují lékaři u těch, u kterých je menší pravděpodobnost, že přežijí. To jsou hlavně lidé, kteří trpí chronickými onemocněními, prodělali infarkt nebo mají vysoký tlak, cukrovku či problémy s plícemi. Lékaři rovněž přihlížejí k tomu, zda se pacient obejde v běžném životě bez cizí pomoci nebo zda sportuje.

Přednost při výběru pacientů rovněž dostávají některé profese. Jsou to například zdravotníci, hasiči, policisté, vojáci či dobrovolníci v nemocnicích.

Jde o zásadní a těžké rozhodnutí. Musí se na něm proto shodnout nejméně dva lékaři. "Důvody každého rozhodnutí, které jsou výsledkem triáže, se musí zaznamenat do zdravotní dokumentace pacienta, a to způsobem, který umožní identifikovat naplnění podmínek, které byly u tohoto pacienta posouzené podle pravidel stanovených v tomto odborném usnesení," píše v příručce slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Slovensko je jednou z nejvíce zasažených evropských zemí. V úterý tam přibylo rekordních 10 315 pozitivních případů. Je ale také jednou z nejméně proočkovaných zemí. Obě dávky má na Slovensku 45 % obyvatel. Proto se tamní vláda rozhodla zavést další přísná opatření, a tak neočkovaní například nesmí navštěvovat nákupní centra. Slovenský premiér Eduard Heger rovněž hovoří o možném zavedení lockdownu. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz