Zahraničí

Slovensku hrozí lockdown. Jsme na prahu katastrofy, tvrdí ministerstvo

Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové prohrává boj s koronavirem a situace si vyžaduje zavedení celostátního lockdownu. Podle slovenských médií bude lockdown zřejmě trvat dva týdny a očkovaní mají mít výhody. O přesné podobě má slovenská vláda jednat ve středu. V tuto chvíli je ve slovenských nemocnicích 3 200 pacientů s covidem-19.

"Potřebujeme lockdown. Ano, je to nepopulární opatření, ale je naprosto nezbytné. A bohužel je to opatření, které se musí dotknout všech, očkovaných i neočkovaných. Prohráváme boj s covidem-19. A to při nejmenším v tom smyslu, že jsme nejhorší na světě v počtu nakažených lidí na milion obyvatel," uvedla slovenská hlava státu Zuzana Čaputová.

Do práce, na nákup a domů. Tak by měl podle slovenských médií vypadat dvoutýdenní lockdown. V rámci uzávěry mají mít očkovaní výhody a také školy se zřejmě plošně uzavírat nebudou. O přesné podobě ale bude rozhodovat slovenská vláda ve středu. Lockdown by mohl u našich sousedů platit už od konce týdne.

Související obsah

Počet pacientů ve slovenských nemocnicích přesáhl hranici 3 000. A právě to podle tamního ministerstva zdravotnictví znamená, že je země na prahu katastrofy. Za posledních 24 hodin na Slovensku zemřelo 66 lidí s covidem.

"Krátký prudký lockdown s výraznou ekonomickou pomocí je určitě lepší opatření než tyhle ‘polopaskvily‘, které vláda představuje," myslí si slovenský poslanec Peter Pellegrini.

Související obsah

Téměř 83 % lidí, kteří končí v nemocnici, není naočkováno. V zemi dostalo obě dávky vakcíny zhruba 47 % obyvatel. Podle slovenského premiéra je na stole i povinné očkování. Opozice je ale proti. "Uděláme všechno pro to, aby na Slovensku nebylo povinné očkování," sdělil slovenský poslanec Richard Takáč.

Od pondělí v zemi také platí nová protiepidemická opatření pro neočkované. Ti se nedostanou například do obchodních center. Nakoupit si mohou pouze v potravinách, drogeriích nebo lékárnách.

Tereza Masopustová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz