Zahraničí

Kdy se léčit s covidem doma a kdy už volat záchranku? Experti zveřejnili manuál

Kdy se léčit s covidem doma a kdy už volat záchranku? Experti zveřejnili manuál
Zdroj: Profimedia

Slovenské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo nový manuál, jak se chovat během současné vlny pandemie covidu. Doporučují mít doma tři zdravotní pomůcky.

Slovensko, stejně jako Česko, zaznamenalo smutný rekord. V úterý mělo nejvyšší denní přírůstek pozitivních případů koronaviru od začátku pandemie. Výsledky PCR testů za předchozí den odhalily 10 315 nemocných, z nichž téměř 72 procent nebylo očkováno. Nejvíce pozitivně testovaných bylo v Bratislavském kraji a nejméně v Trnavském. Otestovat se nechalo 30 175 lidí.

Slovenské úřady reagovaly na neutěšený stav a vypracovaly manuál, jak během nemoci postupovat. Má-li člověk pozitivní test na covid, musí kontaktovat svého praktického lékaře. Podle ministerstva zdravotnictví to musí udělat i v případě, že nepotřebuje vypsat neschopenku. S lékařem by pak měl pacient konzultovat aktuální zdravotní stav a způsob léčby, píše web TVnoviny.sk.

"Léčbu a zdravotní stav by měl pacient v domácím léčení řešit s obvodním lékařem. Proto by měl svého lékaře kontaktovat vždy, když je u něj potvrzeno onemocnění covid-19, a to i v případě, že nepotřebuje být uznán práceneschopným," upozorňuje hlavní odbornice pro všeobecné lékařství Adriana Šimková.

Související obsah

​Doporučuje, aby měl každý doma teploměr. Lidé s vysokým tlakem i tlakoměr a zejména senioři a ohrožené skupiny i pulzní oxymetr na prst. "Tento přístroj měří množství kyslíku (saturaci) v krvi. Měřte si ji na více prstech. Lékaři volejte, pokud saturace klesne pod 94 procent, pokud klesne pod 90 procent, volejte rychlou zdravotní pomoc," doplnila Šimková. Lékaře mají lidé volat i v případě, že se stav nemocného prudce zhorší.

 Podívejte se na manuál:

 

​Základní zásady po pozitivním testu:

– po pozitivním PCR testu dodržujte karanténu; pozitivní antigenní test si nechte potvrdit PCR testem

– kontaktujte všeobecného lékaře při pozitivním PCR či antigenním testu bez ohledu na to, zda jste bez příznaků, nebo již máte potíže

– pište si poznámky o svém zdravotním stavu pro lékaře, případně pro záchrannou službu

– pravidelně si měřte teplotu dvakrát denně

– měřte si tlak a puls (2× denně) a saturaci (2× až 3× denně, zejména rizikové skupiny)

– mějte připravený seznam užívaných léků pro případ hospitalizace

– pravidelně větrejte

– mluvte o svém zdravotním stavu

 Eventuální zhoršení zdravotního stavu konzultujte s lékařem, popřípadě volejte 112 nebo 155.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz