Koronavirus

Reportér TV Nova vyzkoušel, co teď prožívají nemocnice. Podívejte se na ten zmar!

Nemocnice v Česku začínají být přetížené, a část z nich tak omezuje operace. Některým dokonce už dochází trpělivost s odmítači očkování a začaly zveřejňovat, kolik lidí na jednotkách intenzivní péče není naočkovaných. O tom, jak to na takovém covidovém oddělení vypadá, mluvil ve Snídani s Novou lékař Martin Balík.

V úterý v Česku přibylo 25 864 nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. V nemocnicích leží přes 5,6 tisíce pacientů s covidem, pozvolna roste i počet těžkých případů.

Nemocnice jsou tak opět pod obrovským tlakem. Řada zařízení musí kvůli rostoucímu počtu nakažených rozšiřovat covidová oddělení, a omezovat tak běžnou činnost. Některým nemocnicím už dochází trpělivost s odmítači očkování a začaly zveřejňovat, kolik lidí na jednotkách intenzivní péče nemá očkování.

Související obsah

​Ve zveřejněných seznamech nemocnic už nejsou pouze starší ročníky, jako tomu bylo v první vlně, ale i mladí lidé. Někteří z nich už nemoci podlehli. Například v plzeňské fakultní nemocnici k pátku leželo na JIP 27 pacientů s covidem, z nichž 21 nemělo očkování. V nemocnici ve Slaném od začátku října na ARO skončilo 11 pacientů, očkovaný byl jeden.

Pacienti, kteří trpí nejtěžšími průběhy koronaviru, končí většinou na plicní ventilaci. "My u nás máme každý den několik desítek pacientů s těžkými formami covidu, a navíc poskytujeme ECMO centrum pro celou republiku, takže se sem sjíždějí ty nejhorší případy z celého Česka," uvedl vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

​Podle Balíka je však plicní ventilace spíše nutným zlem. "Ta umělá plicní ventilace je něco, co do těla nepatří. Není to žádná legrace. Je to velmi náročná věc pro pacienta i obsluhu. Odpojit pak člověka od plicní ventilace je těžké," vysvětlil Balík.

V případě, že nezabírá už ani plicní ventilace, je pacient připojen na přístroj ECMO. "Je to v podstatě metoda, která nahrazuje srdce a plíce. Dalo by se z našich dat říci, že v průměru na přístroji ECMO pacienti stráví třináct dní. Měli jsme tu ale i pacienta, který byl připojen přes šedesát dní," dodal Balík.

Nemocnice jsou přetížené. Odpojit člověka od plicní ventilace je těžké, tvrdí lékař:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz