Koronavirus

Jihočeský kraj žádá omezení akcí. Vyzval seniory, ať omezí kontakt i s rodinou

Jihočeský kraj žádá omezení akcí. Vyzval seniory, ať omezí kontakt i s rodinou
Zdroj: TN LIVE

Krizový štáb Jihočeského kraje ve středu mimořádně jednal o opatřeních proti šíření covidu-19. Situace se v kraji totiž zhoršuje, a stoupá tak zátěž v tamních nemocnicích. Hejtman kraje Martin Kuba vyzval seniory, aby omezili sociální kontakty, a to i s rodinou. Zároveň požádal o omezení hromadných akcí.

Jihočeský kraj je jedním z nejvíce postižených míst epidemií koronaviru. Z toho důvodu tam ve středu zasedl krizový štáb. "Shodli jsme se na tom, že se situace zhoršuje," oznámil na následné tiskové konferenci hejtman kraje Martin Kuba (ODS).

"Většina nově nakažených je tvořena mladou generací, přibývá ale pozitivních případů i mezi seniory. Takže se nám objevuje zátěž v nemocnicích. Dnešní krizový štáb musel vyhodnotit, že ta zátěž stoupá a stoupat bude," uvedl Kuba. Vedení kraje tak podle něj musí přijmout adekvátní opatření.

Související obsah

​"Přijali jsme čtyři usnesení. Vyzýváme všechny Jihočechy, ale zejména seniory nad 60 let, aby v příštích 10 dnech zásadně omezili společenské kontakty, a to i ty rodinné," prohlásil Kuba. Doporučení platí především pro ty, kteří ještě nejsou naočkovaní, protože jim při nákaze hrozí vážné zdravotní problémy.

Zároveň krizový štáb zdůrazňuje nutnost posilující dávky vakcíny. "Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví, aby všem umožnilo se očkovat třetí dávkou po pěti měsících od posledního očkování, a to od zítřka, ne až od 1. prosince," uvedl Kuba. Krizový štáb doporučuje starostům, aby omezili společenské akce ve svých městech.

Související obsah

​"Vyzýváme ministra a hlavní hygieničku, aby okamžitě připravili zákonné podklady pro omezení konání hromadných akcí na území Jihočeského kraje," pokračoval Kuba. Posledním usnesením je konstatování, že nehrozí převoz pacientů z jihočeských nemocnic do jiných regionů.

Nejhorší epidemická situace panuje na Moravě. Vedení Moravskoslezského kraje bude žádat krajské hygieniky o omezení hromadných akcí. Ve středu to na twitteru oznámil hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO). Následuje tak Zlínský kraj, který se pro stejný krok rozhodl v úterý.

Ve středu zasedl také Krizový štáb Středočeského kraje. "Prozatím jsme ve Středočeském kraji zhruba na polovině čísel z jarní vlny. Nemocnice zatím situaci zvládají, velmi pomáhá nasazení armády," uvedl radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Krizový štáb se shodl, že zatím není nutné vyhlašovat stav nebezpečí nebo žádat o vyhlášení nouzového stavu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz