Zahraničí

Stále více zemí jedná o povinném očkování, Slovensko chystá lockdown

Stále více evropských zemí jedná o zavedení povinného očkování, a to minimálně pro některé profese. O povinné vakcinaci mluví i Světová zdravotnická organizace (WHO), která zároveň varuje, že by v Evropě mohlo kvůli covidu přijít o život do jara příštího roku až půl milionu lidí.

Podle WHO se tak stane v případě, že státy nepřijmou nutná opatření. Zájem o očkování se ale v mnoha zemích Unie v posledních dnech zvyšuje. Například rakouská očkovací centra se plní poté, co vláda v zemi vyhlásila celostátní lockdown.

"Proočkovanost se zvyšuje, a to nejen tady ve Vídni, ale v celém Rakousku. Ještě před dvěma týdny jsme tady v našem v centru podali průměrně tisíc dávek denně, dnes téměř třináct tisíc," řekla vedoucí očkovacího centra Susanne Drapalíková.

Rakušané se mohou očkovat v podstatě bez čekání, a to nejen v očkovacích centrech, ale také ve speciálních autobusech nebo mobilních očkovacích kabinách.

Související obsah

​Očkování by v zemi mělo být od února příštího roku povinné pro všechny. Vláda se obyvatele snaží motivovat, jak se dá. Rakouská veřejnoprávní televize dokonce spustila očkovací loterii. Zapojit se mohou lidé, kteří se nechali naočkovat, nebo to do konce roku mají v plánu. Hlavní cena je rodinný dům.

O povinném očkování minimálně pro některé profese se mluví i v Německu, které za posledních 24 hodin hlásí 67 tisíc nově nakažených. Země zpřísňuje i opatření. Například v Bavorsku neočkovaní mohou jen do obchodů se základními potřebami. Ruší se i vánoční trhy.

Návrhy na zpřísnění opatření včetně možnosti celostátní uzávěry, po které volá i prezidentka Zuzana Čaputová, bude ve středu projednávat slovenská vláda.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Poslanci dostali spis a budou posuzovat, zda vydají Babiše ke stíhání

Pražské městské státní zastupitelství dnes kolem půl druhé odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Členové výboru budou posuzovat a rozhodovat, zda vydají Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Píše se na Deník.cz