Zajímavosti

Nakupujete zboží on-line? Odborníci poradili, jak postupovat při jeho vrácení

Nakupujete zboží on-line? Odborníci poradili, jak postupovat při jeho vrácení
On-line nakupování - ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Vánoce se nezadržitelně blíží a řada lidí už shání dárky. Nejpohodlnější je pro mnohé z nás zboží objednat přes internet a počkat, až nám ho přivezou přímo domů. Co však dělat v případě, že věci ve skutečnosti nevypadají jako na fotografii, nebo jsou dokonce poškozené? Experti radí, jak postupovat v případě vrácení zboží.

Nejeden člověk už zažil zklamání ve chvíli, kdy mu dorazilo rozbité nebo nevyhovující zboží, které si přes internet objednal. I když věci dotyčný koupil na e-shopu, má nárok na jejich vrácení. Ve chvíli, kdy dorazí objednávka obchodníkovi, totiž se zákazníkem již uzavřel kupní smlouvu.

"Charakteristické pro takto uzavřené smlouvy je jejich sjednání mezi lidmi, kteří nejsou přítomni v jeden okamžik na stejném místě. To je nejčastěji právě přes internet nebo po telefonu, ale může se jednat i o různé nabídkové katalogy, teleshopping a jiné prostředky umožňující komunikaci na dálku," vysvětlili experti ze spotřebitelské organizace dTest.

Související obsah

Od uzavření smlouvy má zákazník nárok na dodání objednaného zboží, zároveň však má povinnost zásilku převzít a uhradit. Prodejce navíc už v dané chvíli nemůže zvýšit cenu.

Povinné informace

"Obchodník musí především sdělit svoji totožnost a kontaktní údaje, popsat nabízené zboží, uvést jeho cenu včetně všech daní a poplatků a také způsob platby a doručení. Nesmí chybět informace o právu od smlouvy odstoupit a o nákladech spojených s vrácením zboží," vysvětlila ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Po zadání objednávky musí následně obchodník zaslat zákazníkovi potvrzení o obchodu se všemi podmínkami v elektronické podobě.

Odstoupení od smlouvy

Zákon umožňuje spotřebitelům odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží, aniž by to museli nějak zdůvodnit. Podmínkou je, že smlouva musí být uzavřena na dálku. Pro kamenné prodejny tato pravidla totiž neplatí.

"Odstoupení stačí během 14denní lhůty odeslat na adresu provozovatele e-shopu. Nevadí tedy, když mu odstoupení dojde později, důležité je datum odeslání. Pokud vás obchodník na možnost odstoupit od smlouvy neupozorní, má to za následek prodloužení 14denní lhůty o jeden rok. Poučí-li vás o tom dodatečně, počítá se od této chvíle oněch 14 dnů," vysvětlila Hekšová.

Související obsah

Vrácení zboží

Zasláním informace o odstoupení od smlouvy však celý proces teprve začíná. Zákazník musí následně zakoupené věci do 14 dnů od této chvíle vrátit zpět obchodníkovi, který by měl ve stejné době vrátit také peníze.

Prodejce má však právo vrácení peněz pozdržet do doby, než obdrží zpátky zboží. Je však důležité upozornit, že náklady spojené s navrácením věcí musí zaplatit zákazník.

"Obchodník musí vrátit celou částku, kterou od vás na základě smlouvy přijal, včetně nákladů na dopravu k vám, ovšem pouze do výše nejnižší ceny jím nabízené dopravy. Peníze poté vrací stejnou formou, kterou bylo zboží také zaplaceno," doplnili experti.

Můžu si zboží vyzkoušet?

Některé internetové obchody v rozporu se zákonem vyžadují vrácení zboží v originálním neporušeném obalu nebo odmítají převzít zboží, které nese známky vyzkoušení. Záměrně tak ignorují hlavní účel práva na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, kdy má zákazník možnost ověřit si, jak zakoupené věci vypadají.

Související obsah

"E-shop však není půjčovna, a proto je zneužívání práva nebo nedbalé zacházení a poškození věci ošetřeno odpovědností spotřebitele za snížení hodnoty zboží. Zjistí-li obchodník poškození, má nárok na náhradu, kterou strhne z vrácené částky," doplnila Hekšová.

Ne vše lze vrátit

V některých případech zákazníci nemohou od smlouvy odstoupit i přesto, že byla uzavřena na dálku. Jedná se zejména o zboží, které už nelze vrátit do prodeje.

"Jde o faktickou překážku, jako je spotřebování věci, její mísení s jinou věcí nebo náchylnost ke zkažení, dále upravení podle speciálních požadavků a přání spotřebitele, prolomení hygienického obalu chránícího zdravotní nezávadnost nebo narušení obalu u počítačových programů, disků s hudbou nebo filmy," uzavřeli odborníci.

Čínské e-shopy poráží i české internetové obchody. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz