Domácí

Vláda zakázala adventní trhy! Stánkaři už sčítají škody

Zákaz pořádání vánočních a adventních trhů zaskočil stánkaře uprostřed příprav na první adventní neděli a už teď vědí, že jen na zboží budou mít škody ve statisících. Pořadatel trhů na pražském Staroměstském náměstí chce žádat kompenzace od státu.

Celý den muž v Pardubicích věšel jmelí. Teď už ví, že jeho trhání a týdny barvení byly k ničemu. "Co se jmelím, to nevydrží do dalších roků," uvedla stánkařka Dagmar Rochlová.

Pracovalo se i v dalším stánku, kde v podvečer přichází obrovské zklamání. "Teď to vydali, takže to budeme muset sbalit," neskrývala zklamání další stánkařka.

Související obsah

Přitom v sobotu na náměstí v Pardubicích auta navezla 35 dřevěných domečků. Součástí pardubických adventních trhů je i vánoční vláček, i ten budou muset provozovatelé bohužel odpojit od elektřiny. Pro děti to tak byla ve čtvrtek první a taky poslední jízda. "Určitě mě to mrzí kvůli malému," uvedla jedna z dotázaných.

Pořadatel trhů na Staroměstském náměstí bude prý žádat státní kompenzace, řada stánkařů má totiž zboží na úvěr. Radnice po celé zemi škrtají další kulturní programy. "Zrušené byly akce, které jsou na Mikuláše, jako byl třeba vánoční trolejbus," uvedla mluvčí královéhradeckého magistrátu Kateřina Šmídová.

V Pardubicích se nebude konat ani slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. "Nedokázali bychom zabránit shromažďování lidí, stromek se na Pernštýnském náměstí rozsvítí v předem neurčenou hodinu," vysvětlil mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek. Zákaz vánočních a adventních trhů platí od pátečního večera. Výjimku má prodej vánočních stromků a kaprů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz