Zahraničí

Další komplikace pro neočkované. Z některých zemí se pro ně ztíží návrat

Další komplikace pro neočkované. Z některých zemí se pro ně ztíží návrat
Zdroj: TV Nova

Neočkovaným lidem se ztíží návrat z některých zemí. Od pondělí se na cestovatelském semaforu přesune Francie, Portugalsko, Azorské ostrovy, Španělsko a Monako do červené barvy, tedy do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Ministerstvo zahraničí o tom informovalo v pátek prostřednictvím tiskové zprávy.

Ministerstvo zdravotnictví aktualizuje cestovatelský semafor každý týden na základě dat od Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). "Od pondělí se do červené barvy, tedy do kategorie států s vysokým rizikem nákazy koronavirem, přesune Francie, Portugalsko, Azorské ostrovy, Španělsko a Monako," informovalo o změnách ministerstvo zahraničí.

Pro neočkované cestovatele to znamená další komplikace. Při návratu z těchto zemí musí svůj příjezd oznámit vyplněním příjezdového formuláře a prokázat se negativním PCR testem, který není starší více než 72 hodin, nebo negativním antigenním testem, který není starší více než 48 hodin. Testování nemusí podstoupit ti, kteří cestují individuální dopravou.

Související obsah

​Poté se na všechny, kteří přicestovali z červených zemí a nejsou očkovaní, vztahují stejná pravidla. "Po vstupu na území ČR platí pro všechny povinnost podstoupit v rozmezí 5. až 7. dne RT-PCR test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2," stojí v pravidlech pro návrat z červených zemí.

Než osoba, která přijela z rizikových zemí, obdrží negativní výsledek PCR testu, musí při případné cestě mimo domov nosit všude respirátor. Osoby s dokončeným očkováním a osoby s prodělaným onemocněním covid-19 v posledních 180 dnech při návratu pouze předloží příjezdový formulář.

Související obsah

Do kategorie tmavě červených států, tedy zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, od pondělí přibude Lucembursko, Polsko a San Marino. U nich pravidla pro přicestování zůstávají stejná jako doposud.

Česko v pátek zpřísnilo i pravidla pro cestující z afrických zemí. "Kvůli šíření nové varianty viru se zároveň od soboty 27. listopadu zakazuje vstup do ČR pro občany třetích států z vybraných afrických zemí. Češi mohou z těchto států přijet za přísných podmínek, důrazně ale doporučujeme do této oblasti necestovat," uvedlo ministerstvo zahraničí. Opatření platí do 12. prosince.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz