Zahraničí

Česko reaguje na nebezpečnou mutaci. Komplikují se cesty z afrických zemí

V jižní Africe se začala šířit nová "supermutace" covidu-19, která by podle prvních analýz odborníků mohla být velmi nebezpečná. Nová varianta B.1.1.529 se zatím objevila u několika desítek lidí, ministerstvo zdravotnictví se ale preventivně rozhodlo zpřísnit podmínky přicestování do Česka z některých afrických zemí.

Česko přijalo nová opatření proti šíření nové "supermutace" covidu-19, která děsí odborníky. Má totiž podle vědců extrémně vysoký počet mutací. "Od soboty bude zakázán vstup do ČR pro občany 3. států, kteří pobývali v posledních 14 dnech více než 12 hodin v Jižní Africe, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii," uvedl na twitteru ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Pro české občany a pro občany států Evropské unie platí jiná pravidla. "Pro občany ČR, EU a držitele dlouhodobých pobytů v ČR je možnost vstupu z výše zmíněných afrických zemí jen za přísných epidemiologických podmínek," vysvětlil Kulhánek.

Související obsah

Ministerstvo zahraničí aktuálně důrazně nedoporučuje cestovat do jmenovaných destinací. Zatím omezení platí do 12. prosince. Ministerstvo zdravotnictví by v pátek mělo představit pravidla, která budou platit pro Čechy při návratu z výše zmíněných zemí.

Vláda v pátek vyhlásila pravidla platící pro všechny české občany, kteří se do země vrací z vybraných afrických zemí. "Lidé, kteří se z těchto zemí vracejí do České republiky, musí před vstupem na české území předložit platný negativní RT-PCR test a doložit, že mají rezervaci na další RT-PCR test, který musí podstoupit do 24 hodin od vstupu na území České republiky. Další RT-PCR test pak musí podstoupit nejdříve desátý a nejpozději čtrnáctý den po návratu," uvedla vláda v novém nařízení.

Související obsah

Do doby, než tito lidé obdrží negativní výsledek testu, musí zůstat v samoizolaci. Během ní mohou domov opustit pouze v ojedinělých případech. "Z důvodu obstarávání základních životních potřeb a k zajištění péče o děti a akutních cest do zdravotnických zařízení. Při všech těchto cestách navíc musí mít po celou dobu nasazený respirátor," vysvětlila vláda, jak postupovat při návratu z některých afrických zemí.

Evropská komise navrhla kvůli nové "supermutaci" zrušení letů z jižní Afriky do unijních států. Na twitteru to v pátek dopoledne oznámila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. V pátek večer se státy Evropské unie rozhodly dočasně pozastavit všechny lety ze sedmi států jižní Afriky. Informovalo o tom slovinské předsednictví.

Za nebezpečnou považuje novou variantu koronaviru také epidemiolog Rastislav Maďar. "To, co předvádí nová varianta B.1.1.529 v JAR, nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i deltu," okomentoval Maďar šíření nové varianty.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz