Domácí

Jiné časy odjezdů i dražší jízdenky. České dráhy uvedly změny pro rok 2022

Jiné časy odjezdů i dražší jízdenky. České dráhy uvedly změny pro rok 2022
Zdroj: České dráhy

Nové jízdní řády začnou platit na železnici od neděle. Přinesou kromě lepší návaznosti spojů také řadu dalších novinek. Lidé však musí počítat se zvýšením jízdného.

V neděli 12. prosince 2021 začne platit nový železniční jízdní řád, který bude aktuální až do 10. prosince 2022. České dráhy (ČD) proto zveřejnily informace o největších změnách v dopravě v jednotlivých krajích České republiky.

Lidé však musí počítat se zdražením jízdného. Podle dopravců však půjde o zvýšení ceny pouze o inflaci. "Úprava cen probíhá podle výše inflace za předchozí období, ČD tak upraví základní kilometrický tarif a z něj odvozených nabídek v průměru o 3,2 %. Stejné navýšení je plánováno u jízdenek systému jednotného tarifu, u kterého je růst cenové hladiny smluvně upraven s přistupujícími dopravci," řekl TN.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. 

Související obsah

To znamená, že třeba jízdenka z Prahy do Ostravy od neděle podraží zhruba o deset korun. Podobně budou zdražovat i další vlakoví dopravci. Podle nich je zvýšení cen jízdenek nevyhnutelné, a to kvůli rostoucím cenám služeb a energií. To se prý promítne i do cen trakční elektřiny.

České dráhy chystají i obměnu vozového parku. "S jízdním řádem 2022 nás čeká největší revoluce v kvalitě, komfortu a rozsahu nabízených služeb od nasazení railjetů před sedmi lety. Do provozu nasadíme nové vlaky v hodnotě zhruba devět miliard korun. Velká část z nich začne jezdit od začátku nového jízdního řádu a další podle plánu nasadíme v průběhu roku 2022," řekl generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

U dálkových vlaků nedochází k významným změnám, dráhy se ale začnou ve velkém zbavovat starých vagonů, tzv. koženek, a nahrazovat je novými vagony. Společnost se skrze InterJety pokusí zlepšit kvalitu služeb pro cestující v dálkových spojích a skrze nové patrové jednotky push-pull a RegioPantery v regionálních linkách. Staré vagony, tzv. koženky, nahradí modernizovanými vozy s klimatizací, Wi-Fi a zásuvkami na dobíjení.

Největší změny se dotknou linek Ex 6 Západní expres Praha–Plzeň–Cheb, R 9 Vysočina Praha – Havlíčkův Brod – Brno, R 10 Hradečan a Krakonoš Praha – Hradec Králové – Trutnov, R 12 Bouzov Brno–Olomouc–Šumperk, R 15 Krušnohor Praha – Ústí nad Labem – Karlovy Vary – Cheb a R 17 Vltava Praha – České Budějovice a Lužnice Praha – České Velenice. Podrobnosti ke změnám na linkách najdete zde na webu Českých drah.

Praha a Středočeský kraj

Od 12. prosince 2021 budou nově do systému Pražské integrované dopravy (PID) začleněny stanice Blatno u Jesenice, Příšťovice, Turnov a Turnov město, úsek Bezděz – Staré Splavy a také 42 kilometrů dlouhý úsek Vlkaneč – Světlá nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou – Budčice.

Související obsah

Zredukují se vlaky na tratích 063 (Bakov nad Jizerou – Dolní Bousov), 094 (Vraňany – Lužec nad Vltavou), 095 (není objednána víkendová letní turistická linka v úseku Zlonice–Straškov), 162 (Rakovník – Kralovice u Rakovníka), 204 (Březnice – Rožmitál pod Třemšínem) a na části trati 222 (v úseku Vlašim – Trhový Štěpánov).

Navíc se částečně omezí provoz na tratích 012 (Pečky–Kouřim), 064 + 076 (úsek Mladá Boleslav hl. n. – Mělník), 090 (nepojedou přímé vlaky z Kralup nad Vltavou přes Vraňany do Lužce n. Vlt. a zpět), 200 (nepojede jeden pár vložených vlaků v pracovní dny mezi Březnicí a Příbramí) a 210 (zásadní snížení počtu vlaků v úseku Čisovice–Dobříš v pracovní dny). Jezdit nebudou ani vlaky tzv. nočního víkendového rozjezdu ve 2:30 z Prahy do Středočeského kraje.

Ve špičkách pracovních dnů budou vlaky linky S7 mezi Berounem a pražským hlavním nádražím znovu prodloužené až do Českého Brodu. Podrobnější informace a další změny naleznete zde.

Další kraje naleznete na následující stránce.

krik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Krátká zpráva

Nikdo z vlády na olympiádu nepojede, oznámil premiér Fiala

Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle jeho slov se tak Česká republika připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Píše se na Deník.cz