Domácí

Lidé se staví proti zákazů vánočních trhů: Plný Václavák, změna názvu v Mostě

Zrušení vánočních trhů rozčílilo stánkaře v celé republice. V Mostě ale přišli s nápadem, jak trhy uspořádat, změnili jejich název. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) jde ale o obcházení situace. V Praze byly ještě kolem osmé večer trhy na Václavském náměstí plné lidí.

Spolu s vyhlášením nouzového stavu vláda zrušila vánoční trhy. Provozovatele a majitele stánků situace zaskočila, se zpřísněním opatření nepočítali. V Mostě to ale vyřešili po svém.

Primátor Jan Paparega (ProMOST) chce trhy za každou cenu zachovat. "Budeme spolu s kolegy hledat možnosti, jak trhy zachovat. Takto hloupé rozhodnutí omezující pohyb osob na čerstvém vzduchu, kdy o pár metrů vedle se v obchodním domě tísní několik set osob v uzavřeném prostoru, je pro nás nepřijatelné. Každý, kdo má svých pět pohromadě, přece vyhodnotí, kde je větší riziko možnosti nákazy," řekl primátor Jan Paparega.

Někteří se situaci snažili obejít tím, že svůj stánek ve městě přejmenovali na "zimní farmářské trhy" a zboží, včetně svařeného vína, nabízeli dále. "Rozhodnutí vlády ČR bereme na vědomí, ale rozhodně s ním nesouhlasíme," sdělil primátor Paparega. 

Související obsah

Na postup Paparegy reagoval starosta Chebu Antonín Jalovec (nez.) na svém twitteru. "Rozhodnutí města Most přejmenovat vánoční trhy na "zimní farmářské trhy" a jet dál, jako by se nechumelilo, je šílené! Když už vládní nařízení obchází i municipalita, je to rozklad právního státu," napsal Jalovec.

"Samozřejmě je to obcházení. Pan primátor Mostu si to musí sám obhájit, jestli je toto způsob, jak postupovat. Já znám situaci v nemocnicích v Ústeckém kraji," řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) na páteční tiskové konferenci. Podle jeho slov je i v Mostě situace nemocnic kritická.

Poslední den trhů

Poslední den, kdy mohly mít trhy otevřeno, využili návštěvníci k tomu, aby alespoň nějakou vánoční atmosféru stihli nasát a trhovci prodat nakoupené zásoby. Někde trhovci zavřeli poctivě v šest večer, jinde tomu ale tak nebylo.

"Ztráty si myslím, že nejdou vůbec ani vyčíslit, to zboží, to mražené ovoce, veškeré navařené dětské punče, červené punče, bílý punč. To se všechno vylije, všechno," popsal zklamaný trhovec.

Například v centru Pardubic je 35 vánočních stánků, jen tři ale byly přes den otevřené. Naopak v Praze byly trhy na Václavském náměstí plné i kolem osmé hodiny večer, podívejte se na video:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz