Zahraničí

Biden kritizoval Trumpa kvůli migraci. Teď zavádí jeho kontroverzní program

Vláda prezidenta Joea Bidena se po osmi měsících vrací k Trumpovu kontroverznímu imigračnímu programu s názvem "Zůstaňte v Mexiku", který v únoru zrušila. Už od příštího týdne tak Spojené státy americké začnou latinskoamerické žadatele o azyl posílat zpátky do Mexika.

Joe Biden není v úřadu ještě ani rok a už opouští jeden z hlavních bodů své kampaně, tedy novou migrační politiku. Přitom hned po nástupu do funkce jím kritizovaný imigrační program Donalda Trumpa zrušil. "Nevytvářím nový zákon. Eliminuji špatnou politiku," vysvětlil Biden.

Teď to vypadá, že se k Trumpově politice vrací. Imigrační program zavedl bývalý prezident Donald Trump v roce 2019. Imigranty žádající o azyl v USA díky němu mohli deportovat zpátky do Mexika, kde čekali na rozhodnutí. Kontroverzní opatření má podle humanitárních organizací a dalších kritiků velké nedostatky. Upírá lidem právo na ochranu a nutí je čekat v nebezpečných podmínkách.

Únorové zrušení programu dalo naději statisícům imigrantů z latinské Ameriky, kteří se hned vydali směrem k americkým hranicím. Jednodušší cestu do Spojených států amerických jim to ale neotevřelo.

Související obsah

"Všichni jsme doufali, že když otevřeli hranici, otevřou také možnosti získat azyl. Nic nám ale neřekli. Nepřišli nám říct vůbec nic," vadilo uprchlici Flor.

"Těšili jsme se, že se dostaneme do Spojených států amerických, to bylo jediné, na co jsme mysleli. Ale ne, všichni jsme tu zůstali smutní a zoufalí," uvedla další migrantka Mayra.

Původní Trumpův program se znovu spustí nejspíš už příští týden. Imigranti prý nově dostanou možnost naočkovat se proti covidu-19. Podle průzkumů je popularita Joa Bidena výrazně nižší, než když vstupoval do úřadu. Pod palbou kritiky je nejen za domácí politiku, ale i za tu zahraniční.

Terezie Půbalová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz