Domácí

Popíjení na ulici a otevřené bary. Lidé se staví proti opatřením

Nové restrikce zavedené proti šíření koronaviru v Česku se mimo jiné týkají otevírací doby hospod, barů, diskoték nebo restaurací. Ty musí od pátku zavírat už ve 22 hodin. Opatření však řada lidí včetně hospodských odsuzuje. Reportér TN.cz se hned první den vydal do terénu zjistit, jak se přijatá omezení dodržují.

S úderem 22. hodiny musí všichni hospodští a restauratéři vyprovodit štamgasty a zavřít své podniky. Důvodem je vládou přijaté opatření, které má zabránit šíření koronaviru v zemi. Ne všude se však v pátek zavedené restrikce dodržovaly.

Například v jednom občerstvení s kebabem v pražských Dejvicích ještě po 22. hodině seděli uvnitř zákazníci. Před jednou z dejvických večerek navíc postávala skupinka mladíků, která na ulici popíjela. Také to je v rozporu se zavedenými opatřeními.

Související obsah

Naopak jednu z restaurací v Dejvicích chvíli před 22. hodinou opustilo velké množství převážně mladých. Podnik totiž zavíral. Řada lidí opatření nechápe. Vadí jim, že se na něj nemohli připravit.

"Mě mrzí, že nemůžu trávit tolik času s kamarády. Ale jako nevím. Asi je zapotřebí, aby se zamezilo růstu těch čísel," řekl jeden z mladíků. "Jde mi o to, že to bylo vyhlášené ze dne na den. Nerozumím tomu," uvedl další.

Restrikce kritizují také hospodští. Právě prosinec totiž bývá díky vánočním večírkům nejziskovějším obdobím. "V prosinci si vyděláváme na leden a únor, teď to nepůjde. Už jsme unavení, už jsme zoufalí, nevím, jak to bude dál. Máme tady popsaný celý sešit objednávek na večírky. Už nám zvoní telefony, že to lidé ruší," popsal majitel restaurace Jiří Šimerda.

Nařízení vlády však respektují. "Máme to o hodinu kratší, tím pádem se tomu musíme přizpůsobit a kvitujeme to, že je nouzový stav a platí vládní nařízení. Lidé to také respektují. Máme po 22. hodině prázdno," uvedl výčepní Jiří z pražské hospody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Krátká zpráva

Nikdo z vlády na olympiádu nepojede, oznámil premiér Fiala

Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle jeho slov se tak Česká republika připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Píše se na Deník.cz