Domácí

Zlínský kraj je nejlepším místem k životu, Praha je na chvostu

Zlínský kraj je nejlepším místem k životu, Praha je na chvostu
Zdroj: Profimedia

Celkově je nejlepším místem k životu Zlínský kraj. Vychází to z průzkumu projektu Místo pro život. Na opačném místě je Ústecký kraj, Praha je předposlední.

Už pojedenácté vyhlašoval projekt Místo pro život oblast, která je v Česku nejlepším místem pro bydlení. Na první příčce je Zlínský kraj, následuje Vysočina a Jihomoravský kraj.

Největšími výhodami Zlínského kraje jsou nízká kriminalita, atraktivita vysokých škol, nízká nezaměstnanost, poměr lůžek v sociálních zařízeních na počet obyvatel a dostatek zubařů a lékáren. Naopak problematická je infrastruktura a spolková činnost.

Mezi tři nejhorší místa naopak patří Ústecký kraj, který se umístil jako poslední. Dále je to Praha a Karlovarský kraj.

Metodika výzkumu

Data se získávají ze zdrojů, jako jsou Český statistický úřad, Centrální registr vozidel, Český hydrometeorologický ústav, CzechInvest, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky nebo jednotliví provozovatelé MHD.

Patří tam také ale dotazníkové šetření mezi obyvateli, toho se letos zúčastnilo 2 320 respondentů. "Dotazníkové šetření je zaměřené na spokojenost v místě bydliště, kvalitu života a životní hodnoty a priority obyvatel v jednotlivých regionech ČR," stojí na stránkách projektu.

Související obsah

​Celkem je osm hlavních zkoumaných oblastí, a to ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, volnočasové aktivity a turismus, infrastruktura, občanská společnost a tolerance, pracovní podmínky a poslední oblastí je bezpečnost.

Výsledky předcházejících ročníků

rok nejlepší místo k životu nejhorší místo k životu
2020 Praha Ústecký kraj
2019 Královéhradecký kraj Ústecký kraj
2018 Královéhradecký kraj Ústecký kraj
2017 Praha Středočeský kraj
2016 Praha Moravskoslezský kraj
2015 Praha Středočeský kraj
2014 Plzeňský kraj Ústecký kraj
2013 Praha Moravskoslezský kraj
2012 Královéhradecký kraj Moravskoslezský kraj
2011 Plzeňský kraj Ústecký kraj
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz