Domácí

Nejlepší místo pro život v Česku? Zvítězilo hlavní město. PŘEHLED

Nejlepší místo pro život v Česku? Zvítězilo hlavní město. PŘEHLED
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Nejlepším místem k životu je hlavní město Praha. Vyplývá to z průzkumu projektu Místo pro život 2022. Ten srovnával všechny kraje podle velkého množství ukazatelů.

Praha, která se umístila na první příčce, byla nejlepší v řadě hodnoticích kritérií. "Má nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší počet vysokých škol, ale také lékařů a zubařů. A rovněž například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů," přiblížil mluvčí projektu Místo pro život David Pavlát.

Ani v české metropoli však není všechno úplně růžové. Byty jsou nejdražší z celého Česka, přemíra aut má za důsledek nejvyšší nehodovost a problémy mají také rodiče s umístěním dětí do mateřských škol.

Související obsah

Druhou pozici obsadil Jihočeský kraj, kde jsou lidé v rámci Česka nejspokojenější. Jih Čech uspěl zejména díky nízké nehodovosti, vysokému množství recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele nebo i vysokému podílu dokončených bytů.

Nejhůře dopadl Moravskoslezský kraj. Z průzkumu navíc vyplynulo, že lidé jsou tam velmi nespokojení. Problémem je například velké množství emisí škodlivých látek vypouštěných do ovzduší nebo nejvyšší podíl nezaměstnaných, a to i z dlouhodobého hlediska.

Pořadí krajů:

 1. Hlavní město Praha
 2. Jihočeský kraj
 3. Karlovarský kraj
 4. Zlínský kraj
 5. Liberecký kraj
 6. Plzeňský kraj
 7. Kraj Vysočina
 8. Středočeský kraj
 9. Ústecký kraj
 10. Pardubický kraj
 11. Jihomoravský kraj
 12. Královéhradecký kraj
 13. Olomoucký kraj
 14. Moravskoslezský kraj

V loňském roce se v rámci celkového hodnocení dostal na první pozici Zlínský kraj. Ten letos skončil čtvrtý. V letošním roce totiž kritérií přibylo. Experti se zaměřovali zejména na bezpečnost, volnočasové aktivity a turismus, občanskou společnost a toleranci, péči o děti a vzdělávání, rozvoj infrastruktury, zdravotní a sociální služby, ekologii a životní prostředí i práci.

Související obsah

Součástí hodnocení je také dotazníkové šetření mezi obyvateli, které je zaměřené na spokojenost se životními podmínkami. Hlavním cílem je dle pořadatelů zejména motivovat ke zlepšování podmínek a prostředí. Srovnávací průzkum se soustředil na kvalitu života v jednotlivých krajích už po 12. v řadě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz