Domácí

Naděje pro stánkaře, od státu mohou získat kompenzace

Provozovatelé zrušených vánočních trhů mohou žádat o kompenzace až do výše 90 procent nákladů. V pondělí to oznámil ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO). Stánkařům bude k dispozici nový kompenzační program s názvem Covid Nepokryté náklady. Žádat mohou od začátku ledna.

Litry svařáku museli vylít do kanálu, čerstvě napečené dobroty vyhodit do popelnice, na provoz stánků si dokonce vypůjčit. Osudy trhovců jsou stejné jako minulý rok. Vláda ale slibuje, že je na holičkách nenechá.

Dotační program je rozdělen do tří částí. Při propadu tržeb o 30 procent může stánkař žádat o státní dotaci do výše 40 procent svých nákladů, při propadu o 50 procent do výše 70 procent nákladů a při propadu 80 procent bude stát dotovat až 90 procent stánkařových nákladů.

Související obsah

​Stánkaři budou žádat formou elektronického formuláře a pro žadatele, kteří neumí dobře s počítačem, má také řešení. "Zavolá na informační linku 1212 a budou zde referenti, kteří ho navedou," informoval Havlíček.

S programem Covid náklady je částečně spokojený Tomáš Prouza ze Svazu obchodu a cestovního ruchu, který za stánkaře bojoval. "Vláda konečně pochopila, že nemůže trestat ty nejmenší za to, co se kolem nás děje," řekl Prouza.

K dotačnímu programu jsou skeptičtí ekonomové. "Žádaný stánek s lukrativním sortimentem vydělá zhruba 15 tisíc korun za den, za advent je to 400 tisíc, a to žádná kompenzace nepokryje," myslí si ekonom Štěpán Křeček.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz