Koronavirus

Varianta omikron se šíří světem. Vakcíny nebudou dost účinné, varuje šéf Moderny

Další státy po celém světě hlásí první případy nákazy variantou koronaviru omikron, mezi nimi je i Japonsko, Švédsko nebo Španělsko. Kvůli obavám z mutace roste tlak na očkování a některé země chtějí zrychlit i přeočkování třetí dávkou.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena je nová mutace důvodem k obavám, ale ne k panice. "Věřím, že se všichni nechají naočkovat a dostanou i posilující dávku, takže snížíme množství nechráněných lidí na minimum, což omezí šíření viru," uvedl.

Firma Pfizer chce podle amerických médií v nejbližších dnech zažádat o schválení posilující dávky své vakcíny pro Američany od 16 let.

Některé státy pak chtějí zkrátit prodlevu mezi druhou a třetí dávkou. Třeba v Británii by mohli lidé dostávat třetí dávku už 3 měsíce po té druhé. V Jihoafrické republice mezitím zkoumají účinnost současných vakcín proti nové mutaci.

Související obsah

"Otázkou zůstává, jestli jsou vakcíny proti omikronu účinné. Na to ještě nějakou dobu nebudeme mít jednoznačnou odpověď. U předchozích mutací ale vakcíny velmi dobře chránily před úmrtím a hospitalizací, takže zatím není třeba se obávat," myslí si epidemiolog Salim Abdool Karim.

Opačný názor má šéf Moderny Stéphane Bancel. Ten prohlásil, že současné vakcíny nebudou proti omikronu tak účinné a že jejich úprava bude trvat měsíce.

Omikron se mezitím šíří světem, první případ hlásí Švédsko a Španělsko. Další státy zpřísňují cestovní opatření. Třeba Slovensko zavádí při návratu z Hongkongu, Izraele a několika afrických států povinnou desetidenní karanténu i pro očkované.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz