Domácí

Zdražování nekončí, připlatíme si i za vodu. Bude stát i o desetinu víc

Zdražování v Česku zřejmě nekončí. S blížícím se závěrem roku totiž postupně zveřejňují ceny vodárenské společnosti po celé republice. Už teď je jasné, že vodné a stočné půjde nahoru, například na Pardubicku a Ústecku se bude kubík vody zdražovat téměř o desetinu.

Sklenice vody z vodovodu nebo koupel ve vaně budou opět dražší. Řada vodárenských společností už oznámila ceny vodného a stočného na příští rok. Nikdo nezlevňuje, ceny stoupají od dvou do sedmi procent. Nejdražší voda bude od severočeských vodovodů a kanalizací, které zásobují Ústecký a část Libereckého kraje.

"Obyvatelé za dodání tisíce litrů vody a vyčištění stejného množství zaplatí 112 korun včetně daně. Do kalkulace cen se počítají investice do oprav a obnovy infrastruktury, ty jsou ovlivněny cenami energií, stavebních prací a tyto vstupy rostou skokovým tempem," uvedl mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Mario Böhme.

Související obsah

Nad sto korun za tisíc litrů zaplatí také lidé v Pardubicích, kde se za vodné a stočné dosud platilo 98 korun, od nového roku to bude o sedm korun více.

Průměrná cena vody byla letos 93 korun za kubík. Nejlevnější je v Klatovech, kde lidé platí jen 65 korun. Novou cenu tam ale vodárny prozatím neoznámily.

Spotřeba vody byla v Česku nejnižší v roce 2014. Na člověka to bylo 85 litrů na den, poslední tři roky se průměrná spotřeba drží na 90 litrech denně.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz