Domácí

Domácí porody u Ústavního soudu: Podpořil klientky porodní asistentky

Domácí porody u Ústavního soudu: Podpořil klientky porodní asistentky
Zdroj: Getty Images

Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti klientek porodní asistentky, která se soudně domáhala práva vést fyziologický porod v domácím prostředí. Žádosti klientek zúčastnit se řízení, ale byly nejdříve zamítnuty. Ženy tím přišly o možnost vyjádřit svůj názor a podpořit porodní asistentku.

První stěžovatelka byla aktuálně klientkou porodní asistentky. Druhá z žen byla v péči porodní asistentky během těhotenství a po porodu. Třetí chce po špatných zkušenostech z porodnic během předchozích porodů služby porodní asistentky v domácím prostředí využít v budoucnu.

Jedna ze stížností uvádí: "Ženy se nemají jak bránit proti represi státu, jejímž výsledkem je nedostupnost péče porodní asistentky, proto je důležité, aby jim bylo umožněno účastnit se takového řízení, kdy je konkrétní porodní asistentce z jejich regionu odpíráno právo vykonávat v plném rozsahu její profesi."

Související obsah

​Hlavním předmětem sporu nebylo, jestli mají klientky porodní asistentky právo na domácí porod. Ústavní soud řešil, zda klientky mají mít šanci vyjádřit svůj názor k soudnímu řízení, které rozhoduje o povolení poskytovat domácí porody.

Ústavní soud přiznal klientkám právo vyjádřit se v soudním řízení, a proto zrušil předchozí rozhodnutí. Záležitostí se tedy znovu musí zabývat Krajský soud v Praze.

Petra Hnyková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz