Zahraničí

Turecko bičovaly bouře. Vítr převracel lodě, na ulice padaly střechy

Turecko bičovaly bouře. Vítr převracel lodě, na ulice padaly střechy
Zdroj: Profimedia

V pondělí zasáhly turecké pobřeží bouře, které doprovázel extrémně silný vítr. Ten u pobřeží Istanbulu převracel lodě, lidi na ulicích pak ohrožovaly padající střechy. V příštích dnech mají bouře pokračovat na východ země. Minimálně šest lidí zemřelo.

Mimořádně silné bouře zasáhly největší turecké město Istanbul. Silný vítr převracel u pobřeží velké lodě, případně končily na mělčině. Na silnicích převracel kamiony. Po ulicích města zase létaly kusy střech, oken a pouličního vybavení. Kvůli silnému větru se zřítily i některé budovy, jako například hodinová věž v jedné z istanbulských čtvrtí.

Podle deníku Daily Sabah minimálně šest lidí extrémní počasí zabilo. Jeden z nich byl dělník, kterého zavalila padající zeď. Jiný muž zemřel při tom, když se snažil zpevnit poškozenou střechu svého domu. Další dvě ženy pak zahynuly v istanbulských ulicích. Jedna z nich zemřela při tom, když se snažila ochránit svého syna před padající střechou. Dítě se z trosek podařilo zachránit.

Související obsah

​Istanbulské úřady vyzvaly v pondělí občany, aby z domů vycházeli pouze v nejnutnějších případech. Provoz na visutém Bosporském mostě, který město spojuje přes moře, byl na několik hodin zastaven. To způsobilo několikahodinové kolony. Město také kvůli silnému větru zakázalo od pondělního večera provoz motorek a skútrů.

Turecké aerolinky v úterý evidovaly zpoždění vnitrostátních letů a nevyloučily, že by provoz přerušily úplně.

Bouře zasáhly celý jihozápad země, tedy pobřeží Egejského, Středozemního a části Černého moře. Zde leží i velká část oblíbených turistických letovisek. V mnoha z nich byla zrušena lodní doprava. Turecká státní meteorologická služba vydala nejvyšší stupeň nebezpečí pro 35 provincií.

Turecká státní meteorologická služba varuje, že bouře budou dále pokračovat na východ země. Úřady v dalších částech země proto vyzvaly občany, aby se připravili na dopravní komplikace a byli ve střehu před bleskovými povodněmi, které by s sebou mohla bouře přinést.

Extrémní počasí v Turecku přikládají vědci klimatickým změnám. Profesorka Belgin Elipeková z Trákijské univerzity říká, že dopady klimatických změn jsou v zemi stále citelnější. "Déšť a bouře jsou přímými důsledky klimatických změn, které zesilují dopad takových povětrnostních jevů. Pokud se nezačne řešit otázka klimatu, budou takové extrémní povětrnostní podmínky častější," řekla profesorka Elipeková, která rovněž na tamní univerzitě vede výzkum pro životní prostředí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz