Domácí

Spory o očkování rozhádaly stovky rodin. Někteří se už neusmíří, varuje psycholog

Spory o očkování rozhádaly stovky rodin. Někteří se už neusmíří, varuje psycholog
Zdroj: TV Nova

To, co bere jeden člen domácnosti jako samozřejmost, druhý jako překážku, přes kterou nejede vlak. Očkování už nevyvolává jen dlouhé diskuze u rodinného krbu, ale čím dál častěji se stává otázkou dlouhodobých konfliktů. Vazby mezi sebou často přetrhávají i rodiče a děti. Podle psychologa Daniela Krejcara to může trvat až do konce života.

Pro třicetiletého Martina bylo očkování prioritou, jenže jeho matka i babička očkování zásadně odmítají. Žádné rodinné setkání se tak už neobejde bez vyhrocené diskuze. "Mamku jsem zkoušel přemlouvat, ale nemělo to cenu. Argumentovala tím, že vakcína není dlouhodobě odzkoušená, že je to byznys farmaceutických firem a že má nedostatečně silnou imunitu. Absolutně nechápu, jak to může říct. Vždycky, když se vidíme, tak je kvůli tomu oheň na střeše," popsal muž redakci TN.cz svůj příběh.

Rozhádaní lidé ale často nevyhledávají psychoterapeutické poradny a zkrátka si problémy v rodině řeší po svém. "Jakmile něco nemá řešení a musíte se rozhodnout mezi kandidátem A a B, tak nezbývá než se o tom pohádat. A samozřejmě záleží na mnoha faktorech, jak ta hádka vypadá. Inteligentnější lidé většinou nejdou do extrémů," vysvětluje Daniel Krejcar, vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Častějším spouštěčem konfliktů mohou být podle něj kvůli radikálnějšímu přístupu spíš děti. "Tohle je po mnoha letech situace, kterou většina z generací nezažila. Mladší lidé můžou být podobně nezlomní jako starší, ale mají větší potřebu obracet na víru i okolí. Lidé seniorního věku si často stojí za svým, ale nemají takovou potřebu bojovat za svoji pravdu," vysvětluje Krejcar.

Související obsah

​Podle psychologa Daniela Krejcara nemá smysl tlačit na neočkované členy domácnosti, pokud hrozí, že by mohlo dojít k rozvratu v rodině. "Jako příznivec očkování bych byl rád, aby očkovaní přemlouvali své rodinné příslušníky a spolubydlící. Už jen proto, že ti neočkovaní riskují situaci, kdy budou označeni za větší viníky v případě problémů s covidem. A nechtěl bych být v kůži toho, kdo bude obviněný ze smrti prababičky, která zemřela o dva roky dříve, než měla," řekl.

To potvrzuje i jednadvacetiletá Lucie, která má za sebou kvůli očkování už několik nepříjemných výstupů s příbuznými. "Strejda se odmítá očkovat a celou rodinu to štve. Nechceme ho teď na žádné oslavě, kde je i babička, která patří do ohrožené skupiny," prozradila.

Daniel Krejcar přiznal, že téma očkování teď řeší s klienty každý den, ne-li hodinu. "Tohle téma řeší stovky až tisícovky rodin. Dokážu si představit, že to v některých případech může gradovat až tak, že se lidé rozhádají do konce života. Na druhou stranu každý konflikt může být stavebním kamenem dalšího pokroku ve vztazích. Když se lidé nenechají chytit do pasti, že jde o povrchní věc a budou se snažit pochopit člověka, vedle kterého žijí, takže může dojí ke sblížení lidí v rodinách," dává lidem naději Krejcar.

Související obsah

​Své postřehy ke sporům v rodinách přidává i sociolog Martin Buchtík. "Stejné otázky, stejné rozepře v rodinách vyvolalo třeba druhé kolo prezidentských voleb. Zásadní rozdíl vidím v tom, že situace s očkováním nemá jasný konec, zatímco prezidentské volby někdo vyhrál, někdo prohrál, a tím se to téma smetlo ze stolu. A za druhé se nás to téma přímo dotýká, protože jde o lékařský zákrok, ke kterému musíme zaujmout postoj buď ano, nebo ne. To téma má štěpící potenciál, takže se bude rozhodně přenášet do rodiny a dá se předpokládat, že bude negativně ovlivňovat rodinné vazby," uvedl.

"Myslím si, že je důležité překonat emotivní část a nedělat unáhlená rozhodnutí. Nicméně pokud už je v rodině zákopová válka, tak už to asi nejde vyřešit smírným řešením. Především proto, že odočkovat se nejde, takže je ta diskuze asymetrická," dodal Buchtík.

Celý rozhovor s vedoucím psychologem Psychiatrické nemocnice Bohnice Danielem Krejcarem si poslechněte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz