Domácí

Změny od prosince: Novinky v očkování proti covidu, jízdní řády budou jiné

Změny od prosince: Novinky v očkování proti covidu, jízdní řády budou jiné
Zdroj: Getty Images

S novým měsícem přichází i řada změn, které se dotknou Čechů všech věkových kategorií. Někteří lidé si mohou zajít na přeočkování třetí dávkou dřív, děti starší pěti let se budou moci nechat očkovat a změny nastanou i v jízdních řádech Českých drah. Pražané se zase mohou těšit na mobilní signál v celém metru.

Zkracuje se interval mezi 2. a 3. dávkou očkování

Lidé nad 60 let a chroničtí pacienti se mohou od 1. prosince očkovat třetí dávkou už po pěti měsících od druhé. "Pro další věkové kategorie to pustíme, co nejdřív to bude možné," oznámil už dříve premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Původně bylo možné podávat třetí dávku očkování po šesti měsících, vláda se to ale rozhodla změnit. Účinnost očkovacích látek totiž postupem času klesá. Odborníci se shodují, že třetí dávka vakcíny je klíčová. Dobré je podle nich i kombinovat různé vakcíny. 

Související obsah

​Očkování malých dětí

Ministerstvo zdravotnictví plánuje otevřít už od poloviny prosince očkování proti koronaviru pro děti starší pěti let. TV Nova to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Novinku podpořila i Rada vlády pro zdravotní rizika. Rodiče měli mít původně možnost přihlašovat děti od 13. prosince s tím, že vakcíny dorazí 21. Ve středu ale kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že vakcíny dorazí už 13. prosince a registrace se posouvá na 6. prosince.

Nová pravidla na horách

Od prosince začalo na českých horách platit pravidlo O-T-N (očkování - test - nemoc). "Při nákupu permanentky tak bude nutné ukázat Tečku nebo tištěný covid certifikát. V uzavřených kabinkách budete muset mít ochranu dýchacích cest," uvedl během listopadu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Lidé na horách budou dále muset podle Vojtěcha dodržovat rozestupy 1,5 metru.

Noclehárny pro bezdomovce navyšují kapacitu

Od prosince se otevře v Praze další část nocleháren a jiných zařízení pro lidi bez domova. Nabídnout mají úkryt před zimou a přespání stovkám lidí.

Mobilní signál v metru

Do konce prosince by se lidé v hlavním městě měli dočkat mobilního signálu na všech linkách metra. Cestující na zelené lince A už mohou telefonovat v celém úseku od Nemocnice Motol po Depo Hostivař. Jedinou výjimku tvoří samotná stanice Jiřího z Poděbrad, do které se LTE síť dostane po dokončení modernizace a vybudování výtahů. K úplnému pokrytí pražského metra signálem LTE zbývá podle pražského dopravního podniku 5 stanic: Střížkov, Prosek, Letňany na lince C, Rajská zahrada a Černý most na lince B.

Mění se jízdní řády

V neděli 12. prosince 2021 začne platit nový železniční jízdní řád a platit bude do 10. prosince 2022. České dráhy již vydávají informace o největších změnách v dopravě, zatím se týkají Vysočiny a jižní Moravy a vnitrostátních a dálkových spojů. 

Související obsah

​Banky zvedají úrok na spoření

Některé banky zvyšují od prosince úročení vkladů. Třeba u Hello Bank stoupne sazba spořicího účtu na 1,8 % ročně (dosud 1 %) pro vklady do 200 tisíc korun, částky nad tento limit se neúročí. Sazby úročení spořicích účtů zvyšuje také Česká spořitelna, a to z 0,2 procenta na 1,5 procenta pro klienty s účtem PLUS a klienty služby Erste Premier a Erste Private Banking. Řada dalších bank začala nabízet výhodnější zúročení už během listopadu.

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz