Domácí

ČNB vydala mimořádnou pamětní minci, stojí jmění a váží jeden kilogram

ČNB vydala mimořádnou pamětní minci, stojí jmění a váží jeden kilogram
Mimořádná mince ČNB Zdroj: Česká národní banka

Česká národní banka (ČNB) vydala poprvé v historii pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 10 tisíc korun. Mince je navíc i speciální v tom, že váží jeden kilogram. Stříbrná mince připomíná blížící se výročí 100 let od založení Velké Prahy.

Česká národní banka se rozhodla výročí založení Velké Prahy připomenout mimořádnou pamětní stříbrnou mincí. Ta je vyrobena ze stříbra o ryzosti 999, má průměr 100 milimetrů a hmotnost jeden kilogram.

ČNB vydala celkem 8 100 mincí v běžné kvalitě, a to v matované a v leštěné variantě. Vzhled samotné mince pak navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů, který na její lícní stranu umístil historický znak hlavního města Prahy. Na rubové straně mince je vyobrazena mapa Velké Prahy s vyznačením území všech původně samostatných historických obcí a měst, které v letech 1922 – 1968 tvořily Velkou Prahu.

Související obsah

​"Stříbrná mince k připomenutí založení Velké Prahy je první velkoprůměrovou pamětní mincí ČNB, která je určena k prodeji. Její průměr 10 cm z ní činí druhou největší a hmotnost 1 kg pak druhou nejtěžší minci, kterou jsme doposud vydali," uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek.

Podle ČNB bude prodej této pamětní stříbrné mince bohužel ovlivněn celosvětovými problémy s dodávkami materiálů, mince tedy budou prodejcům dodávány postupně. Důležité je upozornit, že nominální hodnota mince 10 tisíc korun není stejná jako její prodejní cena. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím smluvních partnerů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz