Domácí

Studenti Masarykovy univerzity se přou s vedením. Do školy můžou jen při dodržení opatření

Spor části studentů s vedením Masarykovy univerzity v Brně možná skončí u soudu. Studentům vadí, že na prezenční výuku mohou jen s potvrzením o očkování, prodělané nemoci nebo s negativním testem a problém vidí i v tom, že tyto osobní údaje se zapisují do školního systému, ke kterému mají přístup učitelé. Vedení univerzity už od studentů dostalo předžalobní výzvu.

S protiepidemickými opatřeními, která Masarykova univerzita zavedla, má problém asi stovka studentů. Pět z nich už problém řeší s pomocí advokáta.

"Jsou nucení na vlastní náklady se ve svém volném čase a komplikovaně neustále testovat a něco prokazovat a přitom očkovaní to dělat nemusí, takže oni to vnímají jako nátlak na to, aby se podrobili očkování," vysvětlila postoj studentů advokátka Zuzana Candigliota.

Univerzita má přes třicet tisíc studentů. V pohledu na opatření školy se rozdělili na dvě skupiny. "Pokud se člověk nechá testovat, tak je to OK, ale neměl by za to platit," odpověděl v anketě televize Nova jeden ze studentů. "Určitým způsobem je to ochrana vlastně nás všech a svých kolegů vyučujících a tak, takže bych to rozhodně nebral jako diskriminaci," řekl další ze studentů. 

Související obsah

Studentům také vadí, že by informace o tom, jestli jsou očkovaní nebo neočkovaní, mohli v informačním systému vidět jejich učitelé. "Je jejich právo zkusit to k tomu soudu vzít," odpověděl poslední oslovený student.

"Masarykova univerzita má zdraví svých studentů a zaměstnanců na prvním místě a dlouhodobě dělá vše pro to, aby ho ochránila. Současně ale neukládá povinnost očkování a zaručuje rovné zacházení všem studentům a zaměstnancům, tedy i těm, kteří se rozhodnou vakcinaci nepodstoupit," okomentoval postup školy její rektor Martin Bareš.

Související obsah

"Máme tady nastavená nějaká pravidla, která platí pokud jde o vysoké školy, pokud tam je vyžadován test, tak já v tom problém nevidím," uvedl k rozhodnutí Masarykovy univerzity ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO).

"Univerzita se musí řídit tím, co stát nařídí, ovšem je správným postupem přezkoumávat, jak ze strany studentů tak i univerzity, zda ta vládní či ministerská opatření jsou důvodná a zda nemají být změněna," řekl televizi Nova právník Ondřej Dostál.

Spor tak zřejmě nakonec bude muset rozhodnout až soud.

Radim Bánovský, TN. cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz