Zahraničí

Napětí mezi Ruskem a státy NATO se stupňuje, důvodem je situace na Ukrajině

Napětí mezi Ruskem a státy NATO se dál stupňuje. Důvodem je zejména situace na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před poslanci prohlásil, že chce jednat přímo s Moskvou, a to například i o ukončení válečného konfliktu v Donbasu.

"Válka na Donbasu trvá osm let. Rusko anektovalo Krym před osmi lety a já se nebojím mluvit s nikým, a to ani přímo s Rusy. Nebojím se ani přímého rozhovoru s Putinem. Víme, které země nás podporují a které jen předstírají podporu. A také máme nejlepší armádu, která nás bude chránit," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Kreml ale v reakci na Zelenského slova potvrdil, že k přímému dialogu má dlouhodobě odmítavý postoj. "Válka na Donbasu je vnitřní záležitostí Ukrajiny. Víme o pokusech označit Rusko jako jednu ze stran konfliktu, ale to není pravda. Ukončit válku na Donbasu je možné pouze prostřednictvím rozhovorů mezi samotnými Ukrajinci," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Související obsah

​Slova ukrajinského prezidenta přicházejí v době, kdy se množí zprávy o rostoucí aktivitě ruské armády právě na ukrajinských hranicích. Na jednání ministrů zahraničí NATO v Rize aliance opakovaně Ukrajinu ujistila, že je v případě ohrožení připravená pomoci.

"Spojenci stojí za rozhodnutími přijatými na summitu v Bukurešti a jsme nadále odhodlaní poskytovat Gruzii a Ukrajině politickou a praktickou podporu," informoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Moskva jakákoliv slova o tom, že by plánovala na Ukrajinu zaútočit, odmítá a obviňuje Ukrajinu a Západ z pokusu o vyhrocení situace. Podle ruského ministerstva zahraničí už Kyjev přesunul k hranicím 125 tisíc svých vojáků. Tedy asi polovinu své armády.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz