Zahraničí

Chlapce, který v USA zastřelil čtyři spolužáky, soudí jako dospělého

Chlapce, který v USA zastřelil čtyři spolužáky, soudí jako dospělého
Zdroj: ENEX

Patnáctiletého studenta střední školy, který zastřelil čtyři spolužáky a další zranil, obvinili kromě vražd i z terorismu. Soudit ho budou jako dospělého, už ho převezli ze zařízení pro mladistvé do normální věznice.

Šílený čin se stal v úterý na střední škole v Oxfordu asi 50 kilometrů od Detroitu. Ve středu zemřela v nemocnici čtvrtá oběť a americká média informovala o podrobnostech včetně toho, že v den incidentu byli ve škole chlapcovi rodiče kvůli jeho problematickému chování. Střílet začal o několik hodin později.

Podle žalobců nejednal Ethan Crumbley impulzivně a měl svůj čin promyšlený. "Úmyslně ten den přinesl pistoli s cílem zavraždit co nejvíce studentů," argumentovala prokuratura u soudu. Ten rozhodl, že mladík bude stíhán jako dospělý a na proces si počká ve vazební věznici bez možnosti propuštění na kauci.

Související obsah

​Crumbley nahrál večer před osudným dnem na sociální sítě video, ve kterém mluvil o zabíjení studentů. Jeden z mladších žáků kvůli tomu odmítl jít ráno do školy. Úřady však nikdo na video neupozornil. Školu navštěvuje 1 700 studentů.

Na úterní ráno si učitelé předvolali Ethanovi rodiče kvůli jeho problematickému chování ve třídě. Podrobnosti zatím policie nezveřejnila, upozornila však, že student nebyl v jejím hledáčku, ani neexistují poznatky o tom, že by byl šikanovaný spolužáky.

Několik hodin po odchodu rodičů šel Crumbley na toaletu s batohem, v němž pravděpodobně propašoval pistoli do školy. Pak vyšel na chodbu a začal systematicky střílet po všech, které zahlédl. Zabil 14letou a 17letou dívku, 16letý mladík, který se střelce pokusil odzbrojit, zemřel cestou do nemocnice v policejním voze. Čtvrtá oběť, 17letý student, podlehl svým zraněním o den později. Dalších šest studentů a jeden učitel skončili v nemocnici, stav některých je velmi vážný.

Související obsah

​Ethan střílel z pistole ráže devět milimetrů, kterou si čtyři dny předtím koupil jeho otec. Vyprázdnil dva zásobníky po patnácti nábojích. Policisté u něj byli za pět minut po prvním výstřelu. Položil pistoli s třetím plným zásobníkem na zem a vzdal se. Vyšetřovatelům odmítl cokoli říct, motiv jeho činu tak není známý.

Kromě vražd a pokusů o vraždu je obviněn i z terorismu, což je v případech hromadné střelby na školách neobvyklé, ale zákony Michiganu to umožňují. Prokuratura zvažuje i trestní stíhání jeho rodičů.

Podívejte se na záběry z místa po střelbě ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz